Sezon w Teatrze Nowym rozpocznie "Doktor Dolittle i przyjaciele"

Na scenie teatru będzie można zobaczyć spektakl dla dzieci "Doktor Dolittle i przyjaciele" w reż. Konrada Szachnowskiego. Jak przypominają w teatrze opowieści o doktorze Dolittle, które napisał Hugh Lofting to światowy bestseller literatury dziecięcej, po który sięgnęli m.in. reżyserzy filmowi, twórcy bajek animowanych, audycji radiowych i gier komputerowych. W 1998 roku o Dolittle przypomniał Eddie Murphy, wcielając się w rolę tytułowego bohatera.

Pierwsza z 12 części powieści o przygodach wesołego weterynarza ukazała się w 1920 roku, stając się po pierwszej wojnie światowej jedną z najważniejszych lektur literatury dziecięcej.

Bajka "Doktor Dolittle i przyjaciele" powstała na motywach "The Story of Doctor Dolittle". To zabawna historia o przygodach doktora, który nauczony przez swoją papugę języka zwierząt, przestaje leczyć ludzi i zostaje weterynarzem. Wraz ze zwierzęcymi przyjaciółmi wyjeżdża do Afryki, aby leczyć małpy, które ogarnęła tajemnicza epidemia.

Na scenie - oprócz tytułowego bohatera - pojawią się m.in.: papuga Polinezja, kaczka Dab-Dab, małpka Czi-Czi, sowa Tu-Tu, prosię Geb-Geb i bocian Klekot.

Spektakl wyreżyserował Konrad Szachnowski, absolwent Studium aktorskiego teatrów lalkowych we Wrocławiu oraz Leningradzkiego Instytutu Teatru, Muzyki i Kinematografii ze specjalizacją reżyserii teatru lalek. Współpracował m.in. z teatrami w Bydgoszczy, Olsztynie, Wałbrzychu, Gorzowie Wlkp., Gnieźnie, Tarnowie i Koszalinie. W latach 1977-78 reżyserował w łódzkim Teatrze Lalek "Pinokio".

Jak poinformowała PAP Agnieszka Cytacka z Teatru Nowego, premiera spektaklu "Doktor Dolittle i przyjaciele" jest pierwszą z kilku jakie placówka przygotowuje do końca 2014 roku. W październiku zobaczyć będzie można "Akimudy" Wiktora Jerofiejewa w reż. Piotra Siekluckiego, "Wyszedł z domu" Tadeusza Różewicza w reż. Michała Rzepki. Na listopad "Nowy" przygotowuje premierę spektaklu "Katarzyna Kobro. Polski sen" w reż. Iwony Siekierzyńskiej oraz wznawia przedstawienie autorstwa czeskiego robotnika Vaska Kani "Brygada szlifierza Karhana" w reż. Remigiusza Brzyka.

"Brygada szlifierza Karhana" była pierwszą premierą w historii Teatru Nowego. Spektakl, który wówczas wyreżyserował Kazimierz Dejmek, pojawił się na scenie w listopadzie 1949 roku, czyli 65 lat temu. W 2008 roku powrócił do niego Brzyk.(-) (-)
(PAP)
16 września 2014