Skrywa przed mężem miłosne sekrety

Spektakl oparty na pieśniach hiszpańskiego renesansu "Teresica - Una Pasion" w reżyserii niemieckiego dramaturga związanego z Polską - Freda Apke, wystawi Opera Krakowska. Premiera przedstawienia odbędzie się w piątek.

Reżyser sztuki przyznał na wtorkowej konferencji prasowej, że od dawna interesował się dawną muzyką hiszpańską i na jej podstawie chciał stworzyć utwór sceniczny.

Perypetie głównej bohaterki hrabiny Donny Anny (w tej roli Marta Klubowicz), skrywającej przed mężem swoje miłosne sekrety, widzowie obejrzą na scenie kameralnej. - To trudna scena. Trzeba ujarzmić tę przestrzeń i sprawić, aby była teatralna, aby publiczność poczuła klimat renesansu hiszpańskiego i żeby siedzący metr od aktora zobaczyli każdy detal kostiumów, zazwyczaj oglądanych z pewnego dystansu. To było wyzwanie dla fantastycznych krakowskich pracowni, by stworzyć ciekawe kostiumy - powiedziała odpowiedzialna za scenografię i kostiumy Bożena Pędziwiatr. Jej zdaniem w operze dawno nie było tak małej formy scenicznej o tak bogatej treści.

Jak zapowiedział kierownik muzyczny spektaklu Zygmunt Magiera, treść dramatyczną publiczność usłyszy w języku polskim, a pieśni - w oryginale, czyli po hiszpańsku. Muzyka będzie grana na instrumentach dawnych (m.in. gitarze barokowej).

- Ogromnie się cieszę, że w Krakowie, który jest nazywany miastem muzyki dawnej, wystawiamy operę serenata. Z dumą możemy przyznać: w Operze Krakowskiej posiadamy zespół, który potrafi grać ten rodzaj muzyki. W spektaklu niebagatelna jest także rola zespołu wokalnego - powiedział kierownik muzyczny.

Fred Apke to niemiecki aktor, reżyser, dramaturg. Urodził się w 1959 roku. Aktorstwo studiował w Berlinie. Po studiach pracował w niemieckich i norweskich teatrach. Jako dramaturg debiutował w 1989 roku w Black Box Theater w Oslo sztuką "Z powodu choroby zamknięte".

Z Polską jest na stałe związany od 2003 roku. W Bałtyckim Teatrze Dramatycznym zrealizował własną adaptację "Fausta" Goethego z Martą Klubowicz w roli Mefistofelesa. W warszawskim Teatrze Na Woli wyreżyserował swoją komedię "Kura na plecach", a w Teatrze Rozrywki w Chorzowie - "Odjazd" z kompozycjami Renaty Przemyk. Współpracował m.in. z Juliuszem Machulskim przy produkcji filmu "AmbaSSada".

Co roku prowadzi międzynarodowe warsztaty dla scenarzystów i reżyserów organizowane przez Europejski Instytut Filmowy. Jego twórczość została doceniona wieloma nagrodami. Komedia "Letnisko" zdobyła nagrodę w drugiej edycji konkursu "Komediopisanie". Dziennik "Die Welt" uznał jego tragikomedię "Winyl", wystawioną przez berlińską grupę teatralną Kerkhoff, za najcelniejszy portret generacji niemieckich trzydziestolatków końca XX wieku. Jako aktor Apke został nagrodzony m.in. na festiwalu Bawarskie Dni Teatralne.(-) (-)
(PAP)
21 maja 2014