Śląska gwara nagrodzona na 43. OFTJ

Joanna Wawrzyńska zdobyła nagrodę na 43. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora za rolę w monodramie po śląsku pt. „Rajcula warzy” w reżyserii i autorstwa Aliny Moś-Kerger.


Każdy z jurorów ma do dyspozycji kwotę 2000 zł, którą przyznaje jako nagrodę spektaklowi uznanemu przez siebie za najlepszy. Zasiadająca w jury aktorka Dorota Stalińska wybrała monodram „Rajcula warzy" w wykonaniu Joanny Wawrzyńskiej, uzasadniając, że jako jedyna spośród uczestników 43. OFTJA wychodząc na scenę od początku do końca wiedziała kim jest jej bohaterka, co chce przekazać widowni i kim jest dla niej odbiorca spektaklu. Gratulowała konsekwencji w budowaniu postaci, wdzięku i uroku, jakim Joasia obdarzyła Rajculę i rozwiązań inscenizacyjnych.
- Wciąż nie mogę w to uwierzyć i bardzo się cieszę - mówi Wawrzyńska. - Wielkim wyróżnieniem był dla mnie sam udział w Festiwalu, nagroda od pani Doroty to już pełnia szczęścia.
- Byłam ciekawa czy spektakl wykonywany w gwarze, naszpikowany śląskim słownictwem, będzie klarowny w odbiorze, ale okazało się, że jak najbardziej - dodaje autorka, Alina Moś-Kerger. - Z resztą po raz kolejny przekonuję się o tym, że widzowie są złaknieni teatralnych opowieści podawanych w sposób prosty, skromny, wręcz ascetyczny. Wtedy nawet gwara nie staje się barierą w kontakcie z widzami.

Monodram „Rajcula warzy" to siedem tradycyjnych śląskich dań i siedem zasłyszanych w śląskich kuchniach historii, czyli monolog młodej Górnoślązaczki, która uprzyjemnia sobie życie gotując, a gotowanie umila „łosprowianiem". Sztuka jest inscenizacją tekstu Aliny Moś-Kerger, wyróżnionego w Konkursie na Jednoaktówkę po śląsku w 2013 roku i pierwszą w historii tego konkursu realizacją sceniczną autorskiego tekstu w gwarze śląskiej w profesjonalnym teatrze. Tytułową rajculę gra Joanna Wawrzyńska, aktorka współpracująca m.in. z teatrami Śląskim i Żelaznym w Katowicach, scenografię przygotowała Paulina Biskup. Spektakl wyprodukowano dzięki wsparciu finansowemu IKK Miasto Ogrodów. Prapremierowy pokaz "Rajculi..." odbył się 11 lipca 2014, kolejny - 26 lipca 2014. Oba w ramach imprezy Lato w Malarni w Teatrze Śląskim, gdzie zgromadziły nadkomplet widzów, a bilety na nie rozeszły się już w przedsprzedaży.

Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora to najstarszy festiwal monodramu na świecie, organizowany we Wrocławiu od 1966 roku, od 2000 roku jest festiwalem międzynarodowym. W ramach Spotkań z Teatrem Jednego Aktora, prócz WROSTJA odbywa się Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora, konkurs głównie dla młodych polskich aktorów. Podczas Festiwalu prezentowane są spektakle, które zostały zrealizowane w Polsce w ostatnim sezonie teatralnym. Nagrodzone przez jury spektakle są każdego roku przez organizatorów OFTJA polecane uwadze instytucji kultury, agencji artystycznych w całym kraju oraz dyrektorom międzynarodowych Festiwali Teatrów Jednego Aktora.(-) (-)
Materiał Teatru
22 października 2014
Spektakle
Rajcula warzy