Śląskie zaślubiny

8 kwietnia w Chorzowskim Centrum Kultury odbędzie sie pokaz specjalny widowiska "Wesele na Górnym Śląsku" opartego na oryginalnym tekście napisanym przez Stanisława Ligonia w 1929 roku. Spektakl wnosi na scenę bogactwo rodzimej gwary i specyficznego humoru, a wraz z tańcami i pieśniami dopełniającymi narrację, tworzy niezwykle pozytywny obraz Śląska.

"Wesele na Górnym Śląsku"- widowisko oparte na oryginalnym tekście napisanym przez Stanisława Ligonia w 1929 roku. Stylizowany na potrzeby sceny autentyczny obrzęd górnośląskiego, wiejskiego wesela z początków XX wieku. Stanisław Ligoń odtwarza w nim wszystkie elementy regionalnej ceremonii, z całą jej barwnością i oryginalnością. To widowisko ludowe, w którym odnajdziemy pochwałę rodzinnych tradycji, wiary w Boga i etosu pracy. 

„Wesele na Górnym Śląsku" wnosi na scenę bogactwo rodzimej gwary i specyficznego humoru, a wraz z tańcami i pieśniami dopełniającymi narrację, tworzy niezwykle pozytywny obraz Śląska.

 Spektakl w wykonaniu artystów chóru, baletu i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk", z gościnnym udziałem aktorów śląskich teatrów, wyreżyserował Henryk Konwiński. Scenografię przygotował Jerzy Talik, kostiumy - Jarosław Świątek. Muzykę Bolesława Wallek - Walewskiego opracował dla Zespołu "Śląsk" Krzysztof Dziewięcki. Artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" im. Stanisława Hadyny po raz pierwszy zaprezentowali publiczności „Wesele na Górnym Śląsku" 8 grudnia 2012 roku w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego, z okazji Jubileuszu 85 - lecia Radia Katowice.

W rolach głównych zobaczymy: Agnieszkę Radzikowską i Dariusza Chojnackiego, a także  Wojciecha Leśniaka, Alinę Chechelską, Mariusza Kozubka, Ewę Leśniak, Wiesława Sławika, Bernarda Krawczyka, Jolantę Niestrój - Malisz, Izabelę Malik. Wśród obsady aktorskiej znaleźli się także artyści Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, m.in.: Przemysław Spandel, Piotr Hankus, Dariusz Żaczek, Renata Urbanik.

8 kwietnia 2013 r. godzina 1900
bilety w cenie:
parter 50 PLN
balkon 40 PLN

Widowisko "Wesele na Górnym Śląsku" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny(-) (-)
Materiał Teatru
6 kwietnia 2013