Solidarni z nauczycielami: w środę akcja wsparcia

"Rząd musi widzieć, że nauczyciele nie są sami, że za nimi stoimy. I że jest nas dużo" - piszą organizatorzy.

Zachęcają do wyrażenia poparcia strajkującym nauczycielom: w środę w samo południe pracownicy i pracowniczki teatrów, muzeów, szpitali czy urzędów w całej Polsce mają na 15 minut wyjść przed swoje miejsca pracy i wyrazić poparcie dla strajkujących. Jak piszą organizatorzy, uczestnicy akcji mogą zrobić sobie wspólne zdjęcie i potem wrzucić je do mediów społecznościowych, oznaczając się hasztagami #wspieramnauczycieli i #wielkasrodadlanauczycieli. Mogą mieć przy sobie symbol strajku, czyli wykrzyknik lub baner. - W ten sposób symbolicznie, choćby na kwadrans, dołączcie do strajkujących - wasze wsparcie wzmocni ich na o wiele dłużej - piszą organizatorzy.

"Tak jak w wypadku lekarzy rezydentów i osób z niepełnosprawnościami Prawo i Sprawiedliwość stosuje sprawdzoną taktykę przeczekania protestu i wycieńczenia protestujących. Robi też coś więcej - używając rządowych mediów, podporządkowanych ministerstwu kuratorów, wchodzących do szkół policjantów, manipuluje emocjami społecznymi, przekierowując gniew zmęczonych i sfrustrowanych rodziców z rzeczywistego sprawcy obecnego kryzysu - czyli polityki tzw. dobrej zmiany w szkolnictwie - na zdesperowanych protestujących nauczycieli, którzy - tak samo jak uczniowie - są tej polityki ofiarami" - czytamy w opisie akcji.

Organizatorzy zwracają uwagę na to, że trudną sytuację w oświacie może zakończyć tylko strona rządowa, a nie nauczyciele. - A żeby tak się stało, rząd musi widzieć, że nauczyciele nie są sami, że za nimi stoimy. I że jest nas dużo - piszą.

Do tej pory do akcji przyłączyły się m.in. TR Warszawa, Teatr Polski w Poznaniu, Nowy Teatr w Warszawie, Teatr Powszechny, Teatr Ochoty i Biennale Warszawa. Akcja została nazwana "Wielką środą dla nauczycieli".Arkadiusz Gruszczyński
Gazeta Wyborcza
16 kwietnia 2019