Spektakl "Moja Nina" w Teatrze Syrena

5 stycznia o godz.19 w Teatrze Syrena zostanie wystawiony spektakl pt. "Moja Nina", którego premiera odbyła się 6 listopada.

Spektakl Teatru Konsekwentnego pod tytułem „Moja Nina" jest połączeniem zaskakująco zaaranżowanego recitalu, złożonego z utworów Niny Simone (przetłumaczonych specjalnie na tę okazję przez Katarzynę Groniec) z klasycznym monodramem opartym na adaptacji autobiograficznej.

Piętno na spektaklu odcisnęła fascynacja polskiej aktorki włoskiego pochodzenia - Moniki Mariotti postacią piosenkarki - Niny Simone. W monodramie „Moja Nina" usłyszeć można graną na żywo muzykę afrykańską, kawałki prosto z nowojorskich klubów, jazz i zaangażowaną piosenkę aktorską.

Zarówno piosenki, jak i tekst tworzą spójną opowieść o skomplikowanym, pełnym napięć i rozczarowań życiu artystki. W całym spektaklu, tak jak i w życiu, przewija się problem poszukiwania tożsamości, Nina – Amerykanka, czy Afrykanka? Monika - Polka czy Włoszka? Gdzie i jak szukać swoich korzeni?

Nina Simone od wczesnej młodości, aż do późnej starości zmagała się z piętnem, jakim na zawsze w jej życiu pozostał kolor skóry. Zaangażowana politycznie i społecznie w walkę z rasizmem całe życie przeżywała rozczarowania. Nie mogła znieść zdrady i nieuczciwości najbliższych osób. Jej życie było zarazem fascynujące i tragiczne.

„Ta dwoistość, swoiste rozszczepienie uświadomiły mi, czym jest pozór, pochopna ocena i uprzedzenie".(-)
Materiał Teatru
24 grudnia 2012
Spektakle
Moja Nina