Spektakl Teatru Narodowego w TVP

Już dziś jedna z najważniejszych premier Teatru Telewizji tego sezonu - przeniesiona z Teatru Narodowego, znakomicie przyjęta "Lekkomyślna siostra" w reżyserii Agnieszki Glińskiej.

Włodzimierz Perzyński, autor sztuki, zaliczany jest obok Gabrieli Zapolskiej do mistrzów polskiego naturalizmu teatralnego. Ale "Lekkomyślna siostra" to nie tylko i nie tyle komedia obnażająca "moralność pani Dulskiej" i obyczaje pełne hipokryzji. Uniwersalne tematy podejmowane w tym tekście sprawiły, że sztuka doczekała się wielu realizacji już w pierwszych latach po powstaniu (1904 rok). Wracano do niej wielokrotnie także po wojnie.

Agnieszka Glińska przenosi historię wyklętej przez rodzinę siostry, która niespodziewanie powraca po latach do Warszawy, w lata 30. XX wieku, do stylowego mieszkania w stylu art deco. Zwraca uwagę na złożoność postaci, które zmuszone są grać w teatrze życia codziennego. Gorzkie i śmieszne portrety kobiet, zagubionych i nieumiejących spełniać ich oczekiwań mężczyzn sprawiają, że spektakl jest głosem w dyskusji na temat podziału ról i miejsca kobiety we współczesnym społeczeństwie. Powstał przenikliwy obraz ludzi, którzy zmieniają poglądy w zależności od własnego interesu, znajdując w sobie konformistyczne usprawiedliwienia.

Przedstawienie, którego premiera odbyła się w Teatrze Narodowym w Warszawie w 2009 roku spotkało się ze znakomitym przyjęciem tak u widzów jak i w oczach krytyki. Ewa Konstancja Bułhak za rolę Heleny Topolskiej została nominowana do Feliksa Warszawskiego 2009 w kategorii "najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca". Agnieszka Glińska, powracająca rolą Marii do aktorstwa teatralnego, za reżyserię otrzymała Nagrodę im. Cypriana Norwida (2009) w dziedzinie "Teatr".

Premiera spektaklu w Teatrze Telewizji w poniedziałek o godz. 20.20 w Programie 1.(-)
Materiały Teatru
12 marca 2012