Spektakl Zadary wydarzeniem kulturalnym 2012 roku

Spektakl "Hotel Savoy" w reż. Michała Zadary, wg powieści Józefa Rotha pod tym samym tytułem, został uznany przez czytelników łódzkiej "Gazety Wyborczej", widzów TV Toya oraz internautów za najważniejsze wydarzenie kulturalne 2012 roku.

Przedstawienie było koprodukcją łódzkiego Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka.

Gala finałowa plebiscytu "Energia Kultury" odbyła się w piątek wieczorem w łódzkim klubie Wytwórnia. Nagrodę - instalację w postaci tzw. kołyski Newtona, w której jedna kulka wykonana jest ze złota - odebrali dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana Joanna Podolska oraz dyrektor Teatru Nowego Zdzisław Jaskuła.

Premierę spektaklu "Hotel Savoy" (na zdjęciu) w reż. Michała Zadary przygotowano na Festiwal Łódź Czterech Kultur. Prezentacje przedstawienia odbywały się w obchodzącym 100-lecie istnienia Hotelu Savoy przy ul. Traugutta w Łodzi, który austriacki pisarz Józef Roth opisał w 1924 roku w swojej pierwszej powieści pod tym samym tytułem. Spektakl wystawiony był w oryginalnych wnętrzach opisanych przez Rotha, a widzowie wraz z aktorami wędrowali po całym hotelu: od piwnic, po ostatnie piętro.

W tym roku kapituła plebiscytu "Energia Kultury" po raz drugi przyznała też nagrodę dla człowieka szczególnie zasłużonego dla łódzkiej kultury. Otrzymał ją reżyser i rektor łódzkiej szkoły filmowej Mariusz Grzegorzek.

Na gali wystąpiła Aga Zaryan z zespołem.

W tegorocznej edycji plebiscytu do nagrody nominowane były także m.in. premiera spektaklu "Posprzątane" w reż. Mariusza Grzegorzka na scenie Teatru im. Jaracza, wystawa "Michał Batory. Plakaty i obiekty" w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, premiera filmu "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego, koncert Stinga w Atlas Arenie, wystawa "Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm" w Muzeum Sztuki oraz powstanie OFF Piotrkowska.(-)
(PAP)
28 stycznia 2013
Spektakle
Hotel Savoy
Portrety
Michał Zadara