Spektakularne wydarzenie w Šibeniku

30 czerwca 2009 roku Teatr Lalek Banialuka wystąpił na 49 Międzynarodowym Festiwalu Dzieci w Szybeniku (Chorwacja).

Festiwal ten jest jedną z najważniejszych imprez na kulturalnej mapie Chorwacji i Europy. Ma długą i bogatą tradycję, w sposób interdyscyplinarny łączy teatr, muzykę, taniec i film.

Banialuka zaprezentowała na plenerowej scenie przedstawienie „Zielony Wędrowiec” Liliany Bardijewskiej w reż. Pawła Aignera (kostiumy Zofia de Ines, scenografia Sławomir Lewczuk, muzyka Roman Opuszyński), który obejrzało ok. 500 widzów. Pomimo różnicy językowej spektakl spotkał się ze spontanicznym i żywiołowym przyjęciem. Po zakończeniu cały zespól zebrał wiele indywidualnych pochwał ze strony widzów a szczególnym uhonorowaniem była konferencja prasowa, która odbyła się następnego dnia, poświęcona w całości „Zielonemu Wędrowcowi”. Zgromadzeni tam artyści, krytycy i dyrektorzy europejskich teatrów wypowiadali się z ogromnym uznaniem zarówno o przedstawieniu, zamyśle reżyserskim, robiącej duże wrażenie scenografii jak i o efektownej, brawurowej grze aktorów. Zgodnie przyznano, że występ Teatru Banialuka był spektakularnym wydarzeniem 49 Międzynarodowego Festiwalu Dzieci.

Wśród blisko 1000 uczestników Teatr Lalek Banialuka był jedynym reprezentantem Polski.

Udział Banialuki w festiwalu był możliwy dzięki finansowej pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Anita Pala
Materiały Teatru
8 lipca 2009