Spotkanie w Powszechnym

Zapraszamy na 4. Część cyklu „Wyjątek i reguła. Dramaturgia Austrii i Niemiec" Heiner Müllera. Czytanie i dyskusja odbędą się w poniedziałek 29.04.2013, o godz. 19:00 w warszawskim Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera przy ul. Jana Zamoyskiego 20. Scena Pracownia. Obowiązuje rezerwacja bezpłatnych miejscówek.

Heiner Müller (1929-1995) – Okrzyknięty najważniejszym niemieckim dramatopisarzem po Brechcie. Jego enigmatyczne sztuki stały się iskrą zapalną do postmodernistycznej rewolucji w europejskim teatrze. Niespokojne czasy powojennych, rozbitych Niemiec znalazły wyraz w nowatorskiej formie sztuk Müllera. Przez wielu uznanych za niesceniczne, przez innych - za manifest nowej jakości teatralnej. Ojciec teatru postdramatycznego? Co Szekspir powiedziałby oHamletmachine? Jak wiele dzisiejszy dramat zawdzięcza Müllerowi?

Czytanie
Filoktet (przeł. Jacek St. Buras) w reżyserii Joanny Grabowieckiej (absolwentki Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie).

Dyskusja
udział biorą: Barbara Wysocka – aktorka, reżyserka, autorka m.in. inscenizacji dramatuSzosa Wołokołamska oraz opery Medeamaterial na podstawie tekstu Heinera Müllera oraz Tomasz Kubikowski – teatrolog, tłumacz, wykładowca Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Kierownik Literacki Teatru Narodowego im. W. Bogusławskiego w Warszawie. Prowadzenie: Tomasz Szczepanek.

„Wyjątek i reguła. Dramaturgia Austrii i Niemiec" to projekt teatralny poświęcony twórczości najważniejszych dramatopisarzy Austrii i Niemiec XX i XXI wieku. Motywem przewodnim cyklu sześciu comiesięcznych spotkań zaplanowanych na pierwsze półrocze b.r. jest pytanie o miejsce tych autorów we współczesnym teatrze oraz próba analizy ich odbioru dziś, w kontekście ostatnich inscenizacji ich tekstów. Każde spotkanie składa się z dwóch części: czytania wybranego dramatu bądź fragmentów różnych tekstów oraz dyskusji z zaproszonymi znawcami tematu. Kurator projektu: Tomasz Szczepanek. Organizacja: Goethe-Institut, Austriackie Forum Kultury, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Agencja Dramatu i Teatru ADIT.(-)
Material nadesłany
26 kwietnia 2013
Portrety
Heiner Müller