Spotkanie z Olgą Tokarczuk

10 kwietnia (wtorek), o godz. 19.00 w Małej Sali Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi odbędzie się spotkanie z Olgą Tokarczuk. Przedmiotem dyskusji będzie najnowsza książka pisarki - "Moment niedźwiedzia". Tego samego dnia o godz. 17.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej odbędą się także warsztaty pisarskie "Pisarstwo feministyczne/ perspektywy posthumanizmu".

Czy zwierzęta noszą maski? I co się kryje w ich oczach, skoro „nie ma tam duszy”? Czy możliwa jest heterotopia – świat radykalnie inny od naszego, gdzie „nie ma mowy o zabijaniu i zjadaniu”, bo Inni to „partnerzy, bliscy”? Gdzie zamiast wiedzy-władzy mamy strategię świadomej niewiedzy, a zamiast dominacji – współodczuwanie? Balansując na granicy literackiej mitologii i krytycznej eseistyki, Olga Tokarczuk opowiada nam o ciele, seksualności i śmierci, o uwikłaniu w płeć i uwiedzeniu darkroomem. O Michelu Faberze i Matriksie. A także o swoich podróżach, mapach lęków i lądów, ulicach Amsterdamu i horyzoncie Masywu Ślęży.

Jeśli świat tworzony przez Olgę jest nieco lepszy niż ten, w którym żyjemy, to nie przez przemilczenie jego bolesnych miejsc, tylko dzięki przemodelowaniu go na miarę człowieka myślącego, wnikliwego, wrażliwego, współczującego – takiego, jakim jest autorka.
Kinga Dunin, fragment wstępu

Olga Tokarczuk (ur. 1962) – jedna z najpopularniejszych i poczytniejszych polskich pisarek, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym nagrody Nike 2008 (za Biegunów). Kilkakrotna laureatka nagrody czytelników Nike. Jej powieść Dom dzienny, dom nocny znalazła się na tzw. krótkiej liście nominowanych do Międzynarodowej Dublińskiej Nagrody Literackiej IMPAC. Należy do grona najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Prawa do tłumaczenia jej książek zostały sprzedane już do ponad dwudziestu krajów.

Warsztaty pisarskie z Olgą Tokarczuk
11 kwietnia (środa), godz. 17.00
Świetlica Krytyki Politycznej, ul Piotrkowska 101, lewa oficyna, I piętro
Tematyka: pisarstwo feministyczne/ perspektywy posthumanizmu
Zapisy: lodz@poczta.krytykapolityczna.pl(-)
Materiały Organizatora
30 marca 2012