Spotkanie z Weroniką Murek

Teatr Nowy zaprasza na pierwsze w nowym sezonie teatralnym spotkanie w ramach podcyklu "Mała Literacka Performatywnie". Tym razem gościem będzie Weronika Murek, która w brawurowy sposób wtargnęła na literackie salony.

30 września aktorzy Teatru Nowego - Barbara Dembińska, Beata Kolak, Katarzyna Żuk, Paweł Audykowski, Przemysław Dąbrowski i Tomasz Kubiatowicz - przeczytają sztukę Murek "Feinweinblein". Tekst wyróżniony Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną wyreżyseruje Romuald Krężel. Podczas spotkania porozmawiamy również o debiucie powieściowym pisarki - książce "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina".

Tekst sztuki ukazał się w wakacyjnym numerze miesięcznika "Dialog" 7-8/2015.

30 września / godz. 19.15 / Mała Sala / Zachodnia 93 / wstęp wolny

***

Weronika Murek - ur. 1989 r. w Bytomiu. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, aplikantka adwokacka, mieszka w Katowicach. Laureatka konkursu na najlepsze europejskie mikroopowiadanie, tzw. flash fiction. Autorka książki "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina" (Wydawnictwo Czarne, 2015). Jej sztuka "Feinweinblein" otrzymała tegoroczną Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.

Romuald Krężel - absolwent Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, obecnie studiuje w Instytucie Teatrologii Stosowanej w Gießen w Niemczech. Aktor, performer, reżyser teatralny. Współpracował z wieloma teatrami i instytucjami teatralnymi w Polsce i za granicą (m.in. z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Komuną//Warszawa, Instytutem Teatralnym w Warszawie, Centrum Kultury w Lublinie, Mousonturm we Frankfurcie, Heet Vem Theater w Amsterdamie). W 2010 roku wyreżyserował autorski spektakl "ŚLUB, czyli ja sam", prezentowany na wielu krajowych festiwalach teatralnych i nagrodzony m.in. Grand Prix OFTJA 2010 we Wrocławiu. Był asystentem Konstantina Bogomolova przy realizacji spektaklu "Lód" w Teatrze Narodowym w Warszawie. W 2013 wyreżyserował spektakl dyplomowy studentów Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich będący adaptacją "Calderona" Pier Paolo Pasoliniego. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2015.(-) (-)
Materiał Teatru
22 września 2015