Spóźniony gość - KONTRAPUNKT 2010

W niecodziennych okolicznościach przychodzi nam rozpoczynać tegoroczny Kontrapunkt. Trwamy jeszcze w żałobnym nastroju, który w ostatnich dniach ogarnął całą Polskę. W pamięci naszej wciąż żywe są wiadomości i obrazy z ostatnich dni, które w smutku i milczeniu pogrążyły naród.

Z kilkudniowym opóźnieniem witamy dziś Przegląd Teatralny Małych Form Kontrapunkt, czyli jeden z najstarszych festiwali teatralnych, który towarzyszy Szczecinowi niezmiennie już od 45 lat. Jest to niewątpliwie ważne i niezwykle ciekawe wydarzenie kulturalne. Nasz spóźniony gość oferuje nam w tym roku 5 bardzo intensywnie wypełnionych dni. Nie zobaczymy już niestety spektakli z 17, 18 i 19 kwietnia, a zatem tych przewidzianych na Szczecińską Północ Teatrów, Mały Kontrapunkt oraz Kontrabandę. Pomimo skróconego festiwalu, zapowiada się jednak sporo emocji i interesujących spotkań. 

Już dziś, na deser organizatorzy serwują nam wystawę fotografii Wojtka Jabłońskiego, a tuż po niej spektakl warszawskiego Teatru na Woli pt. „Lipiec”. Odtąd, każdego dnia aż do niedzieli będziemy zapoznawać się ze spektaklami konkursowymi wśród których są m.in. „Pani z Birmy” Teatru Polonia, „Mackbeth” wrocławskiego Teatru Pieśni Kozła, „Paranoicy i Pszczelarze” Teatru Ósmego Dnia z Poznania oraz wiele innych… Zwieńczeniem i swego rodzaju ukoronowaniem tego kilkudniowego obcowania ze sztuką będzie pozakonkursowy pokaz spektaklu „Trylogia” Narodowego Teatru Starego z Krakowa.

W tych dniach będziemy brać także udział w imprezach towarzyszących - odbędą się liczne wystawy, pokazy filmów, panele dyskusyjne, performance. W Piwnicy Teatru Kana codziennie czynny będzie Klub Festiwalowy, gdzie podczas intelektualnej dysputy dzielić się będziemy wrażeniami z innymi uczestnikami wydarzeń. 

Prawdziwym novum tegorocznego Kontrapunktu jest tzw. „Dzień Transgraniczny”, (szczecińsko-bröllińsko-berliński), który przewidziano na piątek, 23 kwietnia. Tego dnia zatrzymamy się w Schloss Bröllin, gdzie obejrzymy autorski spektakl belgijskiej performer ki Miet Marlop pt. „Big Heap/Mountain- Proposition 2: Reconstruction” .Podczas tegorocznej edycji obchodzimy bowiem dziesięciolecie współpracy z Międzynarodowym Ośrodkiem Poszukiwań Artystycznych w Schloss Bröllin, gdzie rozpoczęła się współpraca z sąsiadami z Niemiec. W samym Berlinie zobaczymy spektakl „Dritte Generation” grupy młodych niemieckich aktorów oraz przedstawienie Rene Pollescha „Ein Chor irrt sich gewaltig”.

Przy okazji dzisiejszej inauguracji chciałoby się zanucić słowa Psalmu 30: „Zamieniłeś w taniec mój żałobny lament”. Tego właśnie życzyłabym sobie i innym uczestnikom tegorocznych teatralnych spotkań szczecińskich. Chciałabym, abyśmy jak najlepiej spożytkowali dany nam czas, w pełni korzystając z bogatego programu festiwalu. Kontrapunkt 2010 oferuje nam różnorodny, ciekawy repertuar, będący dla nas bez wątpienia prawdziwym rezerwuarem napięć, natchnień, doświadczeń, wzruszeń, doznań i przeżyć kulturalno-artystycznych. 

Pora zaczynać! Cieszę się, że znalazłam się w gronie szczęśliwców, którym dane będzie uczestnictwo w imprezie. Ze względu na towarzyszące mi zniecierpliwienie, pozwolę sobie czym prędzej udać się w ten długo wyczekiwany rejs po świecie teatralnej formy i na tym zakończyć swą kilkuzdaniową zapowiedź tego, co ma właśnie nastąpić…Marta Winnicka
Dziennik Teatralny Szczecin
20 kwietnia 2010