Sputnik nad Krakowem

Kino Pod Baranami po raz kolejny zaprasza na Sputnik nad Krakowem - replikę Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską". W programie pokazy najnowszych produkcji rosyjskiej kinematografii, spotkanie z dr hab. Joanną Wojnicką specjalizującą się w kinie rosyjskim oraz poranek filmowy dla najmłodszych widzów.

Po raz kolejny Kino Pod Baranami gościć będzie najlepsze rosyjskie produkcje filmowe minionego sezonu, prezentowane w ramach festiwalu "Sputnik nad Polską". W programie krakowskiej repliki m.in. laureat Grand Prix tegorocznej edycji festiwalu, czyli Arytmia Borysa Chlebnikowa. W rolę zapracowanego lekarza pogotowia poświęcającego wszystko dla swoich pacjentów wcielił się Aleksandr Jacenko, nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Karlowych Warach. Na ekranie pojawi się również wielokrotnie nagradzany debiut fabularny Kantemira Bałagowa Bliskość. To rozgrywająca się pod koniec lat 90. historia porwania młodego żydowskiego chłopaka, zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Widzowie Kina Pod Baranami zobaczą również nagrodzony w Karlowych Warach film drogi Aleksandra Chanta pt. Jak Witia Czesnok wiózł Liochę Sztyra do domu opieki. O poświęceniach, do których zdolna jest młoda baletnica marząca o występie w legendarnym rosyjskim teatrze, opowie Walerij Todorowskij w filmie Bolszoj.

Prezentowany w ramach festiwalu najnowszy film Pawła Łungina (Wyspa) Dama pikowa to uhonorowana trzema nagrodami Rosyjskiej Akademii opowieść o burzliwych losach pewnej produkcji teatralnej, na podstawie opowiadania Aleksandra Puszkina pod tym samym tytułem. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z dr hab. Joanną Wojnicką, redaktorką książki Od Puszkina do Brodskiego. Adaptacje literatury rosyjskiej (Wyd. Ekrany). Spotkanie poprowadzi filmoznawca i zastępca redaktora naczelnego czasopisma "EKRANy", Miłosz Stelmach.

O radzieckich astronautach, którzy jako pierwsi poruszali się w otwartej przestrzeni kosmicznej opowie Dmitrij Kisielow w filmie Czas pionierów. W nagrodzonej na festiwalu w Lipsku, rosyjsko-polskiej koprodukcji dokumentalnej Przekonania, reżyserka Tatiana Czystowa bada realne konsekwencje odmowy służby wojskowej w Rosji. Na pograniczu fikcji i dokumentu porusza się Charly Braun śledząc losy brazylijskich aktorek próbujących swoich sił w rosyjskim show-biznesie w filmie Rosyjska czerwień.

W ramach festiwalu, najmłodsi widzowie wezmą udział w specjalnym spotkaniu cyklu Baranki Dzieciom pod hasłem Baranki w Rosji. W programie pokaz przygód Misia Puszatka oraz zajęcia plastyczne.(-) (-)
Materiał organizatora
11 grudnia 2017