Studenci powalczą o laury

5-10 maja to termin 33. edycji Festiwalu Szkół Teatralnych. Studenci aktorstwa z wszystkich polskich szkół teatralnych zaprezentują się na scenach Teatru Studyjnego i Teatru Nowego.

O festiwalowe laury rywalizować będą studenci wydziałów aktorskich Akademii Teatralnej w Warszawie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Filii we Wrocławiu oraz Szkoły Filmowej w Łodzi.

Festiwal odbywający się corocznie od 1983 roku w Łodzi to dla młodych aktorów pierwsza okazja do konfrontacji z wymagającą, festiwalową publicznością i światem teatralnej krytyki, ale i szansa na zaprezentowanie swoich umiejętności i nawiązania pierwszych zawodowych kontaktów. Festiwal ma tradycję środowiskowego, międzypokoleniowego spotkania ludzi Teatru - spotykają się na nim młodzi adepci sztuki aktorskiej, cieszący się olbrzymim dorobkiem artystycznym twórcy teatralni, dyrektorzy artystyczni teatrów i reżyserzy filmowych castingów. Wśród laureatów Festiwalu są m.in. Zbigniew Zamachowski, Michał Żebrowski czy Robert Więckiewicz.

Kreacje aktorskie oceni jury w składzie: Ewa Błaszczyk (aktorka teatralna i filmowa), Sebastian Majewski (reżyser teatralny, zastępca dyrektora ds. artystycznych Narodowego Starego Teatru w Krakowie), Jerzy Kapuściński (dyrektor TVP 2) oraz Piotr Dzięcioł (producent filmowy reprezentujący Opus Film). Wybrani głosami Jury otrzymają Nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrody przyzna również publiczność - aktorzy ubiegać się będą o tytuł Najbardziej Elektryzującej Aktorki i Najbardziej Elektryzującego Aktora ufundowane przez PGE. Tradycyjnie przyznana zostanie również Nagroda Machula "Bądź orłem, nie zniżaj lotów" - nagroda ufundowana przez Jana Machulskiego w 1991 roku, wręczana do dzisiaj największej indywidualności Festiwalu.

Festiwal Szkół Teatralnych jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Teatr Studyjny w Łodzi oraz Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Małżonka Prezydenta RP, Anna Komorowska. Festiwalowymi lokalizacjami są: Teatr Studyjny Szkoły Filmowej w Łodzi i Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi.(-)
Materiał Teatru
20 kwietnia 2015