Stworzyć balans

Główna nagroda konkursu "Polowanie na motyle" powędrowała do Aniki Idczak. Studentka reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie została doceniona za sceniczną interpretację fragmentu "Zagłady domu Usherów" Edgara Allana Poe.

27 lipca o godzinie 19 w Teatrze Soho odbył się finał konkursu "Polowanie na motyle" organizowanego dla młodych twórców teatralnych przez Teatr Ochoty i Studio Teatralne Koło. Troje finalistów zaprezentowało własne odczytanie fragmentów prozy światowej.

Konkurs wygrała Anika Idczak, studentka Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej. Laureatka zaprezentowała publiczności fragment "Zagłady domu Usherów" wg własnej adaptacji opowiadania Edgara Allana Poe. Publiczność pokazu zobaczyła również propozycje nowego odczytania "Królowej śniegu" autorstwa Aleksandra Zalewskiego oraz fragment "Zapisków ze złego roku" w reżyserii Agaty Dyczko. Zwyciężczyni "Polowania na motyle" w ramach nagrody przygotuje czytanie performatywne współczesnej dramaturgii na lubelskich Konfrontacjach Teatralnych oraz premierę w Teatrze Soho w sezonie 2015/2016.

Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem zarówno na etapie nadsyłania zgłoszeń, jak i podczas samych pokazów. Młodzi twórcy prezentowali efekty swojej pracy przy pełnej publiczności. Organizatorzy zapowiadają kolejne odsłony "Polowania na motyle". Następna edycja będzie dedykowana reżysersko-dramaturgicznym duetom i, podobnie jak teraz, rozegra się w okresie wakacyjnym.

"Udało nam się stworzyć balans pomiędzy laboratoryjną pracą w teatrze, skrupulatnym tworzeniem adaptacji i konkursową rywalizacją a czymś, co wiąże się z wakacyjną przygodą, eksperymentem i radością tworzenia. Formuła konkursu świetnie się sprawdziła i z pewnością znajdzie swoją kontynuację w kolejnych sezonach" - mówi Damian Kalita, koordynator projektu.(-) (-)
Materiał Organizatora
30 lipca 2014