Sukces Doroty Kolak w Kaliszu

Aktorka Teatru Wybrzeże Dorota Kolak za rolę Aleksandry del Lago w "Słodkim ptaku młodości" zdobyła Grand Prix 49. Kaliskich Spotkań Teatralnych.

O specyfice kaliskiej imprezy mówi już jej podtytuł - "Festiwal Sztuki Aktorskiej". Bo Spotkania - jeden z najważniejszych polskich festiwali teatralnych - nie ma na celu wyłonienia najlepszego reżysera ani spektaklu, ale docenienie największych kreacji aktorskich. W tegorocznym konkursie startowało osiem przedstawień. Kolak, zdobywając Grand Prix za najlepszą rolę kobiecą zwyciężyła m. in. z Anną Polony, Anną Dymną czy Dorotą Segdą, które zagrały w konkursowym spektaklu "Król umiera, czyli ceremonie" Eugne\'a Ionesco w reżyserii Piotra Cieplaka z Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Jury w składzie: Maria Maj, Krzysztof Dracz i Michał Zadara najwięcej nagród przyznadło aktorom spektaklu "Rowerzyści" Volkera Schmidta w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru im. Jaracza w Łodzi; Grand Prix za rolę męską zdobył Jerzy Trela za rolę w "Król umiera".

Premiera "Słodkiego ptaka młodości" odbyła się w gdańskim Wybrzeżu w maju 2008 roku. Dramat Tennessee Williamsa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego to gorzka historia 30-latka Chance\'a Wayne\'a, który po latach nieudanych prób zrobienia kariery w Hollywood wraca do rodzinnego miasteczka na amerykańskim Południu. Kolak zagrała w nim starzejącą się gwiazdę kina Alexandrę Del Lago. Za swoją kreację zdobyła wcześniej Sztorm Roku 2008 w plebiscycie czytelników "Gazety Wyborczej Trójmiasto", nominowana była także do Pomorskiej Nagrody Artystycznej.Mirosław Baran
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
18 maja 2009