Superwidowisko w Operze Wrocławskiej

W ostatni weekend czerwca Opera Wrocławska zaprasza na monumentalne widowisko operowe „Traviata" Giuseppe Verdiego w reżyserii Grażyny Szapołowskiej.Superwidowiska stały się wrocławską specjalnością. Opera Wrocławska jest jedynym teatrem operowym w Polsce, który od 22 lat systematycznie organizuje pełne scenicznego rozmachu widowiska operowe, które niezmiennie zachwycają publiczność i krytykę. W trwającej już prawie ćwierć wieku historii, artyści wrocławskiej sceny operowej zaprezentowali największe dzieła w historii opery. Bohaterowie z dzieł Verdiego, Wagnera, Bizeta, Musorgskiego, Moniuszki, Donizettiego i wielu innych kompozytorów, nierzadko gościli w oryginalnych przestrzeniach. Ich dramaty rozgrywały się m.in. na dachu Galerii Dominikańskiej, Hali Ludowej, Kościele Marii Magdaleny czy na rzece Odrze.

W tym roku już drugi raz superwidowisko znalazło swe miejsce pomiędzy Placem Wolności, a tyłem gmachu Opery Wrocławskiej. Mierząca 900 metrów kwadratowych powierzchni scena plenerowa, zamieniona w eleganckie kasyno, stanie się miejscem rozgrywającego dramatu uczuć Violetty Valery i Alfreda Germonta.

Przygotowania do tego wielkiego przedsięwzięcia trwały ponad pół roku, a w jego produkcje zostało zaangażowanych około 400 osób. Sam spektakl w chwili trwania będzie obsługiwany przez stuosobowe zaplecze pracowników technicznych. Równie imponująca jest liczba kostiumów, które pracownia krawiecka Opery Wrocławskiej musiała przygotować. Łącznie spod igieł operowych krawców wyszło 120 różnych kostiumów.

Ciekawie prezentuje się także zespół realizatorów. Spektakl wyreżyserowała polska gwiazda filmu Grażyna Szapołowska. Kierownikiem muzycznym „Traviaty" jest włoski dyrygent o międzynarodowej sławie - Simone Valeri. Autorką monumentalnej scenografii w kolorach złota i royal blue jest znana plastyczka, specjalistka od teatralnej i operowej scenografii, Ewa Kochańska. Reżyserie świateł powierzono Tomaszowi Filipiakowi, zaś choreografię i ruch sceniczny Karolowi Urbańskiemu.

Każdego wieczoru spektakl obejrzy 2200 widzów. Premiera 28 czerwca, kolejne spektakle 29 i 30 czerwca. Bilety dostępne w sprzedaży internetowej i kasie Opery Wrocławskiej.(-) (-)
Materiał Opery
28 czerwca 2019
Spektakle
Traviata