Światowy Dzień Cukrzycy w TW-ON

Wieczór baletowy w dwóch częściach.
Już w najbliższą sobotę, 13 listopada premiera baletowa dyptyku Exodus / Bieguni-Harnasie w choreografiach Anny Hop i Izadory Weiss.Wartościami łączącymi obie części dyptyku baletowego – są muzyka polska (Wojciech Kilar, Karol Szymanowski) oraz motyw ruchu, wędrówki i poszukiwania swojego miejsca.

Bohaterem Exodusu jest zbiorowość – reżyserka Anna Hop angażuje w nim kilkudziesięciu tancerzy, Chór i Orkiestrę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. W warstwie ruchowej inspirują ją społeczności owadów, ptaków przemieszczających się w grupach zespolonych jak jeden organizm, ludzi żyjących w skupiskach. Zaś w warstwie wizualnej – crush artowe prace Bogusława Lustyka i Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego, w których scenerią wydarzeń jest ludzka termitiera z wielkiej płyty.

Koncepcja dramaturgiczna Izadory Weiss, autorki choreografii, a także kostiumów do spektaklu Bieguni-Harnasie, opiera się na śmiałym połączeniu prozy Olgi Tokarczuk z muzyką Karola Szymanowskiego. Artystka sięga po epizod Bieguni z noszącej ten sam tytuł powieści Tokarczuk i łączy go z IV Symfonią „Koncertującą" i Harnasiami Szymanowskiego, również z fabularną strukturą tego góralskiego baletu-pantomimy.

Kolejne spektakle: 14, 16, 17 listopada 2021

14 listopada 1922 roku, równo 100 lat temu, Frederick Banting odkrył insulinę. Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Teatr Wielki – Opera Narodowa postanowił przyłączyć się do tej szlachetnej inicjatywy i wraz z Fundacją Najsłodsi, zachęcić do przeprowadzenia profilaktycznych badań. Wszystkich widzów zapraszamy 14.11 na wieczór baletowy Exodus / Bieguni-Harnasie oraz do krótkiego i bezpłatnego badania glikemii.

Fundacja Europejska Klinika Cukrzycy użyczyła swojego diabetobusa, który będzie czekał na Państwa przed naszym Teatrem. Badania możliwe są w godzinach 17.00 – 23.00 i odbywają się w pełnym reżimie sanitarnym.

Pragniemy w ten sposób okazać nasze wsparcie Kristófowi Szabó, soliście Polskiego Baletu Narodowego, który zmaga się z tą trudną chorobą i jest ambasadorem Fundacji Najsłodsi, a którego będziemy mogli podziwiać w Exodsusie. W tym szczególnym dniu, budynek Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zostanie podświetlony na niebiesko – kolor Światowego Dnia Cukrzycy.(-) (-)
Teatr Wielki - Opera Narodowa
13 listopada 2021