Sylwester według Giorgio Madii

Związany z łódzką sceną operowo-baletową, włoski choreograf Giorgio Madia, zrealizuje w Teatrze Wielkim w Łodzi niezwykłe widowisko

Utwory Rossiniego, Pucciniego, Verdiego, Straussa, Czajkowskiego, Lehara i Bizeta będziemy nucić w operze. Do udziału w projekcie zaprosił niemal cały zespół artystyczny teatru: solistów, chór, balet i orkiestrę. Obejrzymy wariację sceniczną w dwóch częściach, złożoną z najpiękniejszych arii operowych, operetkowych i musicalowych świata oraz fragmentów spektakli baletowych, zrealizowanych przez Giorgio Madię w Teatrze Wielkim w Łodzi.

W programie usłyszymy m.in.: utwory Rossiniego, Pucciniego, Mozarta, Verdiego, Offenbacha, Straussa, Czajkowskiego, Kal-mana, Leigha, Bocka, Lehara, Bizeta i Bernsteina. Wykonają je znakomici soliści opery łódzkiej: Monika Cichocka, Patrycja Krzeszowska, Agnieszka Makówka, Dorota Wójcik, Andrzej Kostrzewski, Zenon Kowalski, Borys Ławreniw, Krzysztof Marciniak, Przemysław Rezner i Grzegorz Szostak.

Będzie okazja, aby choć we fragmentach przypomnieć sobie takie realizacje Madii, jak "Śpiąca Królewna", "Kopciuszek","Opowieści Hoffmana" czy "Jezioro łabędzie", nagradzane przez krytyków teatralnych Złotymi Maskami.

"Kopciuszka" Madia przeniósł w lata 50., "czas odrodzenia marzeń, nadziei i optymizmu". Równie silną inspiracją dla choreografa była bajka Walta Disneya - dzisiaj ikona popkultury. I tak powstała kolejna wersja "Kopciuszka", balansująca między parodią a hołdem dla sztuki baletowej.

"Śpiąca królewna" Madii zasypia nie na skutek złego czaru, a podania narkotyku przez wróżkę poruszającą się na zamontowanych do butów... teleskopach. Sen trwa tak długo, aż dobra wróżka znajdzie dla niej chłopca o dobrym sercu, pozwoli mu zakochać się w niej.

Scenografię do sylwestrowego koncertu w reżyserii Giorgio Madii stworzy Cordelia Matthes. Ten duet zdobył dwie złote Maski dla "Kopciuszka" w 2007 roku. Kiedy Madię nagrodzono za najlepszą inscenizację w sezonie 2006/07, Matthes odebrała nagrodę za najlepsze kostiumy i dekoracje. To dobrze wróży Sylwestrowi w Wielkim i może być dobrą wróżbą na cały nadchodzący rok.Anna Pawłowska
Polska Dziennik Łodzki
18 grudnia 2010