Szalony geniusz Jesienin

Od jego śmierci minęły 84 lata, ale dla wielbicieli literatury rosyjskiej pozostaje wiecznie żywy. Postać i życie Siergieja Jesienina przypomni polskim widzom Olena Leonenko.

"Jesienin", spektakl Janusza Głowackiego, reż. Józef Opalski, wyk. Olena Leonenko, Klaudiusz Baran, Teatr Ateneum, ul. Jaracza 2, bilety: 50 zł, rezerwacje: tel. 22 625 73 30, premiera: piątek (27.11), godz. 20, spektakle: sobota (28.11), godz. 20, niedziela, (29.11), godz. 19, środa (2.12) - czwartek (3.12), godz. 19.30 

Od jego śmierci minęły 84 lata, ale dla wielbicieli literatury rosyjskiej pozostaje wiecznie żywy. Postać i życie Siergieja Jesienina przypomni polskim widzom Olena Leonenko. 

"Jego poezja odznaczała się jakąś szczerością, niezwykłym muzycznym rysem, robiąc wrażenie nawet na tych, którzy go nie aprobowali" - pisał o rosyjskim poecie Ilja Erenburg. Życie Siergieja Jesienina było bowiem przykładem artystycznej, chwilami skandalizującej biografii. 

Młody geniusz, który pisał wiersze od dziewiątego roku życia, swoje wejście w świat literackiej Rosji zawdzięczał przeniesieniu się do Petersburga, gdzie poznał m.in. Aleksandra Błoka, Siergieja Gorodeckiego, Andrieja Biełego i Mikołaja Klujewa. Ci poeci ukształtowali jego widzenie świata i pomogli rozpocząć karierę. 

Jesienin stał się swoistym enfant terrible Europy, znanym ze swoich licznych romansów i kolejnych małżeństw. To najbardziej legendarne zawarł z Isadorą Duncan, amerykańską tancerką. Ich związek przetrwał tylko trzy lata, zniszczony przez pogłębiającą się depresję i alkoholizm Jesienina, stali się jednak jedną z najsłynniejszych par XX wieku. 

Dla Rosjan Jesienin pozostaje równie tragiczną postacią co Jim Morrisson. Jego grób na Cmentarzu Wagańkowskim otoczony jest zresztą podobną czcią. Codziennie pojawiają się tam świeże kwiaty, a młodzi poeci czytają swoje wiersze. 

"Jesienin" to kolejny wspólny, po "Nocy z Wertyńskim" i "Ech raz, jeszcze raz...", wspólny projekt muzyczny ukraińskiej śpiewaczki Oleny Leonenko i Janusza Głowackiego. Leonenko jest kompozytorką muzyki do wierszy Jesienina, wśród których znalazły się tak znane teksty, jak "Moskwa Karczemna", "Czarny człowiek", "List od Matki" czy "Pieśń o Suce". 

Do współpracy reżyserskiej spektaklu tym razem zaprosili Józefa Opalskiego, związanego od wielu lat z Krakowem reżysera i pedagoga. Ten wielbiciel i znawca piosenki aktorskiej niejednokrotnie już przygotowywał spektakle muzyczne, jak "Tango Piazzola" z Teatru im. Juliusza Słowackiego, "... jak Piaf" zrealizowane w PWST w Krakowie czy "Kurt Weill, czyli samotność" w Stowarzyszeniu Teatralnym Łaźnia.Agnieszka Rataj
Zycie Warszawy
27 listopada 2009
Spektakle
Jesienin