Szopki Tomaszewskiego i Kaysera

Szopki z kolekcji Henryka Tomaszewskiego i Stefana Kaysera można oglądać w Pałacu Królewskim we Wrocławiu do 7 stycznia. Na wystawie przygotowanej przez Muzeum Miejskim znalazło się osiem oryginalnych szopek z przełomu XIX i XX w.

Henryk Tomaszewski, to nieżyjący już twórca Wrocławskiego Teatru Pantomimy, który przez całe swoje życie zbierał zabawki, zwłaszcza zabytkowe i niepowtarzalne. Z kolei Stefan Kayser był aktorem Wrocławskiego Teatru Pantomimy, przyjacielem Tomaszewskiego i wraz z nim dzielił pasję związaną z kolekcjonowaniem zabawek.

Jak poinformowała PAP Ewa Pluta, rzeczniczka prasowa Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, na wystawie znalazło się aż 8 oryginalnych szafkowych szopek śląskich z przełomu XIX i XX w.

- Szopki śląskie zawsze prezentowały wyższy poziom artystyczny niż popularne szopki krakowskie, znacznie różniły się też wyglądem. Szopki, które pokazywane są na wystawie, przeznaczone były dla indywidualnych nabywców - mówiła Pluta.

Dodała, że prezentowane w Pałacu Królewskim szopki to tzw. szopki skrzynkowe lub szafkowe. Ich wygląd często nawiązuje do widoków dolnośląskich miejscowości, w które wbudowano sceny związane z Bożym Narodzeniem.

- Całość zamykano w drewnianej skrzynce za szybą. Zachwycają w nich trójwymiarowe bajkowe krajobrazy oraz misternie opracowane postacie - powiedziała rzeczniczka. Do dziś śląskich szopek, szczególnie tych szafkowych, zachowało się bardzo mało, a prezentowana wystawa to właściwie jedyna okazja by je zobaczyć.(-)
PAP
27 grudnia 2011