Sztuka Janoscha

Sława, pieniądze, podróże - wszystko to na nic się nie zda, jeśli obok nie mamy kogoś, kto mógłby się tym z nami cieszyć. Takie przesłanie zdaje się płynąć z premierowej sztuki kieleckiego teatru "Kubuś" "Wujek Puszkin, dobry niedźwiedź" w reżyserii Ewy Sokół-Maleszy.

Spektakl z powodzeniem maluchy mogą oglądać wraz z rodzicami, bo choć na scenie występują pacynki i kukiełki, to perypetie głównych bohaterów, Misia i Tygryska z pewnością zainteresują także dorosłych. 

Za namową niedźwiedzia, wujka Puszkina wyruszają oni w podróż w poszukiwaniu szczęścia całego świata. Szybko przekonują się, że we współczesnym, zabieganym i nie zawsze przyjaznym świecie łatwiej zostać okradzionym, niż odnaleźć radość. Na drodze dwójki bohaterów stają różne postaci - przebiegły kot, dyrektor zoo i jego gwiazda, mors Anta, sprzedawca pocztówek, przechodnie. Wszyscy oni pokazują, że świat nie jest tylko czarny lub biały, dobro przeplata się w nim ze złem. Szukając wujka Puszkina w wielkich miastach, Miś i Tygrysek poznają zarówno wartość pieniądza, jak i ludzkiej, bezinteresownej dobroci, i nawet wpadając w tarapaty, nie tracą humoru. Śpiewają, tańczą i bawią się, co wprawia w zachwyt małych widzów. Podczas premiery nie obyło się bez wspólnych śpiewów z aktorami, śmiechu i gromkich braw.

Sztuka Janoscha, popularnego autora książek dla dzieci, urodzonego w Polsce, obecnie mieszkającego na Teneryfie, jest nie tylko barwną i ciekawą historyjką, ale także pouczającą opowieścią z morałem. Jak mówi bohaterom wujek Puszkin, który niejedno w życiu widział, "szczęście w każdym miejscu jest trochę inne", dlatego czasem trzeba się starać, by go nie przeoczyć. Bohaterowie bajki swoje szczęście odnajdują w domu. Dociera do nich, że skromne życie we własnych czterech kątach, wśród przyjaciół, jest lepsze niż podróże po świecie.Luiza Buras
Echo Dnia
18 marca 2010