Sztuka zainfekowana

Teatr Odwrócony nie zawiesił działalności pomimo panującej na całym świecie epidemii. Artyści stworzyli poetycko-wizualny performans, udostępniając widzom relację na żywo poprzez znany serwis społecznościowy.

Był to ich pierwszy w historii live teatralno-performatywny, a to, co powstało, przekroczyło realność.

Performans stanowiło pięć warstw: tekst (Witkacy), video i głosy (Kamila Janik, Tomasz Wiśniewski, Karol Śmiałek, Przemysław Mach), muzyka ( Mateusz Świderski), aktor- performer (Szymon Budzyk, Aleksandra Powęzka) i przestrzeń. Wszystko to stworzyło pejzaż niepewności, wulgaryzmu i brzydoty.

Teksty poetyckie Witkacego zdawały się być wypluwane przez aktora (Szymon Budzyk), jak rdzawa plwocina z oropiałych płuc. Nienawiść, pogarda, wściekłość, bezradność – te uczucia ewoluowały od samego początku performansu w nieustannie powtarzanym „CO NAS TO WSZYSTKO WŁAŚCIWIE OBCHODZI?". To wyrażenie wydaje się zarówno odpowiednim prologiem, jak i epilogiem powstałego performansu, w którym możemy się przejrzeć jak w zwierciadle istnień.

Wymienione powyżej warstwy, na które składa się sztuka, tworzą owe lustro, działając wobec siebie kolektywnie. Video mapping (Mateusz Świderski) zostaje zdeterminowany poprzez przestrzeń, a ona determinuje również działania aktora-performera. On natomiast posługuje się słowem jak narzędziem, poddając się przy tym elementowi żywemu, spajającemu wszystko w całość – muzyce.

Na skutek wszystkiego powstaje miejsce zawieszone pomiędzy realnością i fikcją, prawdą i kłamstwem. To miejsce nie jest bezpieczne – sprawia wrażenie zawirusowanego obszaru nieustannych mutacji, brudu, choroby i śmierci. Jedyne, co może być pewne, to indywidualnie przeżywane emocje i uczucia widza. Psychodeliczny rollercoaster zakończył się po około trzydziestu minutach performansu.

Niestety epidemia szaleje w całej Europie i nie tylko. Po jej zakończeniu świat nie będzie już taki sam. Może wszyscy będziemy pluć słowami Witkacego z wykrzywionymi nienawistnie twarzami.

Spektakl można zobaczyć pod linkiem:
https://www.facebook.com/teatrodwrocony/videos/2636349143308496

Udział wzięli: Aleksandra Powęzka, Szymon Budzyk
Mapping: Mateusz Świderski
Głosy i video: Kamila Janik, Tomasz Wiśniewski, Karol Śmiałek, Przemek Machkd
Dziennik Teatralny Kraków
18 kwietnia 2020