Tańczą w spektaklach i na warsztatach

Podczas kolejnej edycji Dancing Poznań Polski Teatr Tańca znów roztańczy cały Poznań. Na festiwal, który rozpoczyna się dzisiaj, przyjadą teatry tańca z Islandii i Izraela, a uczestnicy warsztatów ćwiczyć będą kilkadziesiąt technik tańca.

Festiwal zainauguruje jego organizator, Polski Teatr Tańca, pokazując w sobotę o godz. 21 w Hali nr 2 Międzynarodowych Targów Poznańskich spektakl "Dobrze, że tu jesteś". Dedykowany jest tancerzom związanym z tym teatrem. Pozwala widzowi na uruchomienie śladów pamięci, odnalezienie tytułów i tematów oraz wspomnienie sylwetek choreografów.

Temat pamięci w teatrze i tańcu przewija się też przez spektakl "Epizody", który dwa razy w Poznaniu (18, 19 sierpnia, godz. 21, MTP2) pokaże Islandzki Teatr Tańca. Spotykają się w nim starsze i młodsze pokolenia islandzkich tancerzy - spektakl pokazuje ich chwile triumfów, wątpliwości i sukcesów.

O tancerzach jest też "Coming Up" (20, 21 sierpnia, godz. 21, MTP2) islandzkich tancerek i choreografek - Katrín Gunnarsdottir i Melkorka Sigridur Magnus-dottir. Nazywają go "dysfunkcyjnym przedstawieniem teatralnym". Dwie artystki pracują razem nad choreografią, by stworzyć idealny punkt kulminacyjny, lecz kiedy zostaje on osiągnięty, wspólny taniec staje się trudny... Kolejnym zagranicznym artystą jest Noa Zuk z Izraela (18, 19 sierpnia, godz. 21 Scena Wspólna). "Tworzenie nowego tańca jest dla mnie sposobem na wyobrażanie sobie nowego miejsca: ludzi, zwierząt, wiatru, ruchu, spojrzeń, samochodów, maszyn, czasu, czynności, Miłości" - pisze o swoim przedstawieniu "Doom Doom Land".

Stałym gościem jest Kielecki Teatr Tańca, który w 22 sierpnia (g. 21, MTP2) pokaże "Stół bez szczęścia" i "Święto Wiosny". Pierwszy z nich ilustruje radość dziecka przeżywaną w czasie harmonijnej relacji rodzinnej oraz smutek i strach w czasie niezgody między ukochanymi osobami. "Święto Wiosny" kielczanie pokażą w choreografii Angelina Preljocaja. Swój dyplomowy spektakl "Kocham tylko i wyłącznie całym sercem nie-rozłącznie Magdalenę" (środa, g. 21, MTP2) zaprezentują studenci IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, PWST im. L. Solskiego w Krakowie.

Gospodarze festiwalu pokażą "Efekt halo", "Nondecript" i "SUMO" w niedzielę o 21 na Scenie Wspólnej, "Hello Stranger" o 21 we wtorek w tym samym miejscu oraz "Need Me" i "Voltę" w czwartek o 21 w MTP2. Wszystkie spektakle mieliśmy już okazję oglądać w Poznaniu. Najnowszym z nich jest "Efekt halo" z maja 2014 roku - multimedialny spektakl taneczny Daniela Stryjeckiego, podejmujący problem automatycznego przypisywania cech na bazie powierzchownego wrażenia. Bilety na spektakle kosztują 30 zł.

Wystawie towarzyszyć będzie wystawa zdjęć Krzysztofa Fabiańskiego "Body Language" w MTP2. Odbędą się też spotkania z autorami książek - o "Do zobaczenia w Barcelonie" w Studiu PTT (ul. Kozia 4) w niedzielę o godz. 21 opowie Anna B. Kann (Anna Kochnowicz), a w środę o tej samej porze o "Conradzie Drzewieckim, reformatorze polskiego baletu", mówić będzie Stefan Drajewski.Kamil Babacz
Polska Głos Wielkopolski
18 sierpnia 2014