Teatr 21

Teatr 21 działa w Warszawie od 2005 roku, początkowo przy Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę" w Warszawie. Jego Aktorami są przede wszystkim osoby z zespołem Downa i autyzmem. Z czasem zabawa w teatr zmieniła się w pracę, za którą dziś aktorzy teatru otrzymują wynagrodzenie.

Obecnie Teatr 21 jest organizacją pozarządową, która oprócz działalności artystycznej, tworzenia spektakli dla dzieci, młodzieży i dorosłych zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. Współpracują z nim artyści, edukatorzy, pedagodzy teatru i badacze działający na co dzień w instytucjach kultury w całej Polsce. Grupę od samego początku prowadzi Justyna Sobczyk, pedagożka teatru i reżyserka.

Spektakle Teatru 21 prezentowane były w wielu warszawskich teatrach i instytucjach (Teatr Dramatyczny, Teatr Studio, TR Warszawa, Muzeum POLIN, Instytut Teatralny). W swoim repertuarze teatr ma również przedstawienia współprodukowane z Teatrem Powszechnym ("Superspektakl") czy Nowym Teatrem ("Indianie"). Grupa występowała na festiwalach w Polsce (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Łódź, Białystok, Lublin) i za granicą (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg).W 2018 roku Teatr 21 wspólnie z Biennale Warszawa powołali projekt Centrum Sztuki Włączającej: Downtown. Jego głównym zadaniem jest rozwijanie idei inkluzji społecznej na polu sztuki, kultury i nauki. Poprzez działalność w ramach CSzW teatr pragnie poszerzać pole refleksji na temat niepełnosprawności, m.in. poprzez organizowanie wykładów z rozwijającej się dopiero w Polsce dziedziny studiów o niepełnosprawności (disability studies), czy też poprzez działalność badawczą, wydawniczą, edukacyjną i warsztatową.

Po wielu latach działalności i licznych osiągnięciach artystycznych Teatr 21 ciągle funkcjonuje bez własnego miejsca, pozostając organizacją nomadyczną, korzystającą z przestrzeni zaprzyjaźnionych instytucji i teatrów.Jakub Drzewiecki
Materiał Teatru
27 września 2019
Spektakle
Trolle
Portrety
Justyna Sobczyk