Teatr Kubuś na festiwalu

To z pewnością najważniejsze kulturalne wydarzenie dla dzieci podczas ferii zimowych, które na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz imprez w Krakowie… i można też powiedzieć, że w kalendarz Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, ponieważ co roku jesteśmy jego gościem.

W trwającym dwa tygodnie Festiwalu wezmą udział teatry z Polski: Rabki-Zdrój, Częstochowy, Bielska-Białej, Będzina, Rzeszowa, Krakowa, Wrocławia i Kielc, prezentując na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury starannie dobrane i najciekawsze spektakle teatralne dla dzieci.

Teatr „Kubuś" pokaże 2 sztuki Marty Guśniowskiej:

20 stycznia - „O Pryszczycerzu i Królewnie Pięknotce" w reżyserii Piotra-Bogusława Jędrzejczaka

O rękę inteligentnej, pracowitej i wrażliwej Królewny Pięknotki ubiegali się trzej kandydaci: Książę Bławatek, Baron Modniak i Królewicz Piękniewicz. Był jeszcze jeden, znacznie ustępujący im urodą, szlachetny Rycerz Pryszczycerz, który skrywał swe lico za tajemniczo opuszczoną przyłbicą.

Chcąc wybrać najlepszego męża, Królewna z pomocą czarodziejskich umiejętności Wiedźmiły, poddała zalotników dość zaskakującej próbie. Kto jej sprostał i stanął na ślubnym kobiercu? Sprawdźcie sami, poznając zabawną historię „O Pryszczycerzu i Królewnie Pięknotce".

To barwna, pełna humoru, ale też pouczająca opowieść o tym, że prawdziwe dobro i piękno czasem trudno dostrzec na pierwszy rzut oka. I że nie zawsze jest tam, gdzie nam się pozornie wydaje.

Sztuka Marty Guśniowskiej „O Pryszczycerzu i Królewnie Pięknotce" została wyróżniona w XVII edycji Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

26 stycznia „A niech to Gęś kopnie" w reżyserii Roberta Drobniucha

Tytułowa Gęś ratując z opresji mieszkańców kurnika, postanawia ofiarować siebie samą Lisowi jako... danie główne. Niestety, drapieżnik okazuje się być tą ofertą niezainteresowany! Chcąc pozbyć się natrętnej i nieapetycznej przekąski, postanawia zaproponować ją swojemu kumplowi - Wilkowi. Przy bliższym poznaniu jednak chuda i gadatliwa Gęś znacznie zyskuje w oczach Lisa, zdobywając jego sympatię.

Jak skończy się ta historia? I czy dojdzie wreszcie do konsumpcji? Przekonacie się o tym, odwiedzając nas w teatrze „Kubuś"!

W spektaklu zobaczycie dowcipne, zarówno płaskie, jak i przestrzenne, kolorowe lalki, odwołujące się do sztuki Paper Art'u. Usłyszycie muzykę, będącą fascynującą zabawą różnymi dźwiękami.

Sztuka zdobyła w 2014 roku I nagrodę w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.(-)
Materiał Teatru
19 stycznia 2016