Teatr Powszechny dla młodego widza

Teatr Powszechny w Warszawie intensyfikuje działania artystyczno-edukacyjne skierowane do młodego widza, dla którego w większości teatrów brakuje odpowiedniej oferty. Już 20 stycznia w Powszechnym odbędzie się teatralna premiera „Festiwalu Pamięci” w reż. Andrzeja Pakuły.

To druga, po wrześniowym „Stanie wyjątkowym" w reż. Doroty Ogrodzkiej, odsłona projektu TUMULT! Teatr w Muzeum organizowanego przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Teatrem Powszechnym i Korporacją Teatralną. Równocześnie kontynuujemy także działania edukacyjne wokół spektaklu „Iwona, księżniczka z Burbona" w reż. Leny Frankiewicz. Najbliższe spektakle już 13, 14 i 15 stycznia oraz 16, 17 i 18 lutego. W ramach spektaklu prowadzone są specjalne warsztaty, a po każdym pokazie obywa się rozmowa z psychologiem lub edukatorem.

„FESTIWAL PAMIĘCI"
premiera: 20 stycznia, następne pokazy: 21, 22 i 23 stycznia

Czy nadmiar pamięci może być paraliżujący? Czy od pamięci można się uzależnić? Czy pamięć historyczna jest nam w ogóle potrzebna? Czy zwrot ku historii nie stał się dzisiaj prostą wymówką od społecznej odpowiedzialności? W Festiwalu Pamięci zastanowimy się, czy nieustanne przywoływanie przeszłości nie odwraca naszej uwagi od konieczności reagowania na problemy współczesności i kształtowania naszej przyszłości. Przyjrzymy się, czym dla młodych pokoleń jest pamięć o tak odległym doświadczeniu jak Zagłada i II Wojna Światowa.

„IWONA, KSIĘŻNICZKA Z BURBONA"

„Iwona nie jest ładna. Iwona nie jest gładka." Gorzej – Iwona jest biedna. Iwona przypomina wszystkim o biedzie i wykluczeniu społecznym. Co wyniknie z jej konfrontacji ze światem bogatych i zadowolonych z siebie? Co stanie się kiedy wszystkim opadną maski? Spektakl realizowany w nowatorskiej formule, przeznaczony specjalnie dla widzów od 14. roku życia, dla których nadal brakuje propozycji w repertuarach polskich teatrów.
Równocześnie ze spektaklem prowadzone będą działania z zakresu edukacji społeczno – kulturalnej dla młodzieży.(-)
Materiał Teatru
9 stycznia 2016