Teatralna tragikomiczna kreskówka science fiction

W najbliższą sobotę (7 marca) w Teatrze im. Żeromskiego odbędzie się premiera sztuki Mateusza Pakuły pt. "Lordy: Lord Kantor / Lord Milord / Lord Herling" w reżyserii autora, inspirowanej ważnymi postaciami ze świata kultury.

Na Dużej Scenie, w Pokoju Mrożka dramaturg i dramatopisarz Mateusz Pakuła przygotowuje wspólnie z reżyserką z Czech, Evą Rysovą, drugie, po "Twardym gnacie, martwym świecie" (2014) przedstawienie w Teatrze im. Żeromskiego. Z powodzeniem przeniesiono już na kielecką scenę także inny tekst Mateusza Pakuły - "Mój niepokój ma przy sobie broń" (reż. Julia Mark; 2013).

Mateusz Pakuła, autor i reżyser spektaklu:

"Lordy: Lord Kantor / Lord Milord / Lord Herling" to trzyczęściowy spektakl Mateusza Pakuły i Evy Rysovej, inspirowany twórczością Tadeusza Kantora, Mirona Białoszewskiego (Lord Milord) i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Każda z części korzysta z innej konwencji. "Lord Kantor" to teatralna tragikomiczna kreskówka science fiction, opowieść o naturze pamięci i wspomnień. O klonowaniu, cyfryzacji i smogu. "Lord Milord" to rodzaj językowej odysei, poetycki film, poruszający kwestie związane z rodzicielstwem.

W "Lordzie Herlingu" głównym tematem także są wspomnienia. Przypatruję się wspomnieniom, tak Grudzińskiego, jak i swoim, obaj dorastaliśmy w Kielcach. Podejmuję m.in. kwestię miejsca pochodzenia, nasiąkania miejscem, a także - to szczególnie ważne w dzisiejszym zżeranym przez depresję świecie - kwestię szczęścia. Czy szczęście jest tylko dla świń?

Tytułową rolę w "Lordach..." powierzono Andrzejowi Placie. Aktor dał popis gry aktorskiej w "Twardym..." Mateusza Pakuły i Evy Rysovej, co od razu przyniosło mu nagrody Dzikiej Róży w Plebiscycie na najpopularniejszego aktora od publiczności i dziennikarzy (2014). "Twardy..." także został przez widzów i dziennikarzy obwołany najpopularniejszym spektaklem zeszłego sezonu. W "Lordach" partnerują Placie: Dagna Dywicka, Ewelina Gronowska, Joanna Kasperek, Edward Janaszek, Wojciech Niemczyk i Dawid Żłobiński.

Na naszej scenie ponownie będzie można zobaczyć również Zuzannę Skolias, którą widzowie mogą pamiętać dzięki roli diabolicznej Marchewki z "Twardego..." i jej rodzonego brata Antonisa Skoliasa - "muzyczną" Pieczarkę z tego samego spektaklu. Twórcy po raz kolejny przygotowują także muzykę do spektaklu.

Premierze "Lordów" w naszym Teatrze towarzyszy promocja najnowszego zbioru sztuk Mateusza Pakuły pt. PANOPTIKOS - który zawiera m.in. "Mój niepokój ma przy sobie broń", uhonorowane Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną "Smutki tropików" oraz wszystkie "Lordy".(-)
Materiał Teatru
7 marca 2015