Teatralna wymiana z Norwegią

Białostocki Teatr Lalek otrzymał dofinansowanie z Funduszu Wymiany Kulturalnej oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Projekt "Polsko -norweskie lalki" otrzymał ponad 173 tys. zł. Będzie realizowany z teatrem Kattas Figurteater Ensemble

- Ta inicjatywa wiąże się z wzajemną prezentacją naszej pracy warsztatowej - mówi Marek Waszkiel, dyrektor BTL-u. - Ma ona charakter całkowitej wymiany między dwoma teatrami.

Norweski teatr kameralny zawita do Białegostoku w październiku. Zaprezentuje dwa spektakle inspirowane "Hamletem". Będą organizowane także specjalne warsztaty dla studentów Akademii Teatralnej i dla dzieci.

W listopadzie nasi lalkarze pojadą do Tonsberg z przedstawieniem "Biegun" [na zdjęciu]. Tam także poprowadzą warsztaty i wykłady dla studentów norweskich.

- Z inicjatywą współpracy wyszedł teatr norweski, który niejako wskazał nam odpowiednią drogę do pozyskania funduszy - przyznaje Marek Waszkiel. - Norwegia jest dla nas krajem zupełnie nieznanym, dlatego tak nas cieszy, że możemy wyjść naprzeciw temu co nowe i podzielić się swoim dorobkiem.

Celem funduszy norweskich jest zwiększenie spójności społecznej i ekonomicznej przez działania w obszarze wymiany kulturalnej między Polską a Norwegią.(ak)
Kurier Poranny
23 lipca 2010