Teatralny hit

Teatr TeTaTeT zainaugurował nowy sezon monodramem „Nazywam się Szwejk. Józef Szwejk". W postać dzielnego wojaka wcielił się Mirosław Bieliński. W niedzielę, 26 września na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury miała miejsce premiera spektaklu.

Z obszernego dzieła Jarosława Haska wyjęto najistotniejsze wątki, by pokazać historię wcielonego dla armii Jego Cesarskiej Mości Szwejka. Określonego mianem idioty, człowieka prostodusznego, dobrodusznego, który nie buntuje się przeciwko losowi i z pokorą przyjmuje kolejne wyzwania. Opowieści o kolejnych przeciwnościach i niezwykłych zbiegach okoliczności opowiadane są z humorem, lecz, chociaż wywołują śmiech podszyte są gorzką refleksją, to przejmująca wypowiedź przeciwko wojnie, jej okrucieństwu, bezsensowności.

Szwejk Mirosława Bielińskiego jest takim właśnie pozornym idiotą, a naprawdę mędrcem, filozofem i rewolucjonistą, także królem życia potrafiącym się cieszyć i zachwycać.

Mirosław Bieliński w trakcie ponad godzinnego spektaklu jest nie tylko Szwejkiem, ale także generałem, porucznikiem, kapelanem, felczerem płynnie przechodząc od jednej postaci do drugiej.

Spektakl wyreżyserował Sławomir Gaudyn decydując się na prostą formę bez udziwnień. Dzięki temu Szwejk nawiązuje bardzo bliski kontakt z publicznością. Oszczędna jest także, ograniczona do nielicznych rekwizytów, scenografia stworzona przez Joannę Biskup-Brykczyńską.

Na premierę stawili się ubrani w mundury i stroje z epoki członkowie Stowarzyszenia Miłośników Szwejka i Sztuk Wszelakich. Wparadowali z katarynką i sztandarem a po spektaklu dziękując za mistrzowskie przedstawienie zaśpiewali dla Szwejka (i razem ze Szwejkiem). Mirosław Bieliński otrzymał też buteleczkę z opodeldokiem, którym smarował się w związku z reumatyzmem.Lidia Cichocka
Echo Dnia
11 października 2021
Portrety
Sławomir Gaudyn