Tęczowy powrót

12 lutego w Teatrze Lalki "Tęcza" odbędzie się premiera wznowieniowa spektaklu "Złote serce" w reż. Małgorzaty Kamińskiej-Sobczyk. Przedstawienie miało już swoją premierę w 2001 roku. Teraz powraca w nowej obsadzie

Spektakl oparty jest na motywach polskich baśni ludowych. Jasiek postanowił zdobyć jabłko z zaczarowanego drzewa.Jabłko to sprawi, że nigdy już nie będzie cierpiał biedy, a nieszczęścia będą go omijały.Niestety, chłopiec okazuje się okropnym egoistą, nieczułym na cudzą niedolę.Za karę zostaje zamieniony w węża i dopiero starania jego siostry Hanki przywrócą Jaśkowi ludzką postać.

Wyraźne przesłanie bajki połączone z niezwykłymi przygodami bohaterów sprawiają, że przedstawienie ogląda się z prawdziwym wzruszeniem. Autorka spektaklu, zgodnie z poetyką baśni, zaciera granice między przeszłością a przyszłością. Sprawia, by to, co nieprawdopodobne i zmyślone, stało się rzeczywistością. Na przykładzie baśniowych bohaterów pokazuje różne, ale nieobce nam i dziś, charaktery i emocje, które kierują ludzi ku bardzo dobrym lub złym czynom.

Atutem spektaklu jest bardzo pomysłowa i efektowna scenografia autorstwa białoruskiego scenografa Aleksandra Sidorowa, która w prosty, ale wymowny sposób symbolizuje upływ czasu i przebytą drogę.

Spektakl "Złote serce" otrzymał następujące nagrody: za animację na I Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek "Katowice-Dzieciom" w roku 2002 i za najlepszą scenografię na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk dla Dzieci w Suboticy (Serbia) w roku 2002.(-)
Materiały Teatru
9 lutego 2011
Spektakle
Złote serce