"Transfer!" na linii Wrocław - Lyon

Zrealizowane we Wrocławskim Teatrze Współczesnym przedstawienie pt. "Transfer!" w reżyserii Jana Klaty otworzy 17 września (jutro) międzynarodowy Festiwal Teatralny "Sens Interdits" w Lyonie.To pierwsza edycja tego Festiwalu, pomyślanego jako próba refleksji nad pamięcią i tożsamością współczesnej Europy oraz kondycją kulturową poszczególnych narodów.

Zaproszeni na festiwal artyści konfrontują przeszłość z teraźniejszością, uprawiają teatr aktualny, teatr wyższej konieczności, sztukę głęboko polityczną i jednocześnie wolną od ideologii i propagandy. „Zależało nam – deklarują organizatorzy festiwalu – na zgromadzeniu twórców, którzy stają twarzą w twarz z wojną, konfliktem religijnym, wygnaniem, eksplorują tematy inności i przekraczania granic, jednostki i zbiorowości, tolerancji i fanatyzmu”.

Obok spektaklu „Transfer!” Wrocławskiego Teatru Współczesnego w Lyonie wystąpią między innymi teatry z Rosji, Chorwacji, Turcji i Afganistanu. Francuska publiczność obejrzy między innymi „Opus nr 7” Dmitrija Krymowa i Lwa Rubinsteina, który 15 i 16 października prezentowany będzie także w Polsce: na festiwalu DIALOG-WROCŁAW.

Premiera przedstawienia „Transfer!” – przejmującego zapisu zbiorowej pamięci Polaków i Niemców, zwykłych ludzi uwikłanych w tragiczną historię Europy czasów II wojny światowej – odbyła się 18 listopada 2006 roku. W ciągu blisko trzech lat „Transfer!” prezentowany był między innymi na katowickich „Interpretacjach”, bydgoskim Festiwalu Prapremier, szczecińskim „Kontrapunkcie” oraz na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Za granicą zespół Wrocławskiego Teatru Współczesnego występował z tym przedstawieniem Jana Klaty między innymi na festiwalach: Nowaja Drama w Moskwie, Nowe Sztuki z Europy w Wiesbaden, EUROPALIA. EUROPA w Brukseli oraz Europe XXL w Lille.

„Transfer!” Wrocławskiego Teatru Współczesnego prezentowany będzie na Festiwalu w Lyonie trzykrotnie: od 17 do 19 września przy wsparciu francuskiego Narodowego Biura Upowszechniania Sztuki "Onda", Instytutu Polskiego w Paryżu oraz Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Lyonie. Festiwal zakończy się 26 września. 

Równolegle, od 18 do 20 września, w Lyonie odbywać się będzie forum dziennika "Liberation" poświęcone 20-leciu zburzenia muru berlińskiego. Do udziału w około 100 debatach zaproszeni zostali intelektualiści i politycy z całej Europy. Na liście gości z Polski znaleźli się między innymi Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, gen. Wojciech Jaruzelski, bp Bronisław Dembowski, Aleksander Hall, ks. Adam Boniecki, prof. Karol Modzelewski oraz Zbigniew Bujak.(-)
Materiały Teatru
16 września 2009
Spektakle
Transfer!