Transmisja już w weekend

"Cudowna lampa Aladyna" i "Czy pan istnieje, Mr Johnes?" - te 2 spektakle Białostockiego Teatru Lalek można będzie obejrzeć w internecie. Transmisja już w weekend."Cudowna lampa Aladyna" jak każda klasyczna baśń ma tyle wersji, ilu opowiadaczy. Białostocki Teatr Lalek pokusił się o tekst największego polskiego czarodzieja teatru lalek - Jana Wilkowskiego.

Baśń skrzy się dowcipem, obdarowuje szczodrze mądrościami i zaskakuje niezwykłymi zwrotami akcji. A jeśli dodać do tego szczyptę pachnących egzotyką, kolorowych przypraw, o jakie zatroszczyli się węgierscy twórcy - otrzymaliśmy pewny przepis na piękną, niezapomnianą i magiczną baśń.

Spektakl wyreżyserował András Veres z Węgier, za scenografię odpowiada Szilárd Boráros, również z Węgier, a muzykę skomponował Bogdan Szczepański. W przedstawieniu, które miało premierę 21 marca 2015 roku, występują Alicja Bach, Grażyna Kozłowska, Agnieszka Sobolewska, Jacek Dojlidko, Artur Dwulit, Zbigniew Litwińczuk, Krzysztof Pilat, Mateusz Smaczny i Paweł S. Szymański.

Z kolei teatralna adaptacja opowiadań Stanisława Lema "Czy pan istnieje, Mr Johnes?" [na zdjęciu] przedstawia komiczną rozprawę sądową, podczas której przedsiębiorstwo cybernetyczne Cybernetics Company pozywa Mr Johnes'a, swojego dłużnika.

Johnes, znany rajdowiec, który ulega wypadkom samochodowym, w miejsce utraconych kończyn i organów kupuje protezy wykonane przez Cybernetics. Sprawa komplikuje się, kiedy się okazuje, że Johnes zdaje się przejmować cząstki osobowości od dawców, wśród których jest zarówno kobieta jak i pies. Prawnie rzecz wikła się jeszcze bardziej, gdy wskutek pecha rajdowca nie stać na zapłatę rachunków medycznych oraz gdy po jednym z wypadków dawcą zostaje jego własny brat, który był jego pilotem...

Przedstawienie wyreżyserował Krzysztof Rau, za scenografię odpowiada Marek Braun, muzykę napisał Piotr Klimek. Występują: Alicja Bach, Łucja Grzeszczyk, Grażyna Kozłowska, Krzysztof Bitdorf, Wiesław Czołpiński, Jacek Dojlidko, Michał Jarmoszuk, Błażej Piotrowski oraz Magdalena Czajkowska (gościnnie). Przedstawienie miało premierę 5 grudnia 2014 roku.

Spektakl "Cudowna lampa Aladyna" będzie można obejrzeć w weekend (21-22.03) o godz. 11.00, a "Czy pan istnieje, Mr Johnes?" o godz. 18.00. Linki do transmisji zostaną udostępnione na Facebooku Białostockiego Teatru Lalek w dniach prezentacji.(-) (-)
www.bialystokonline.pl
20 marca 2020