Trzy dni z "Manru" w Operze Nova

W ojczyźnie Jana Ignacego Paderewskiego jego opera "Manru" grana jest aktualnie jedynie w Bydgoszczy. Okazja do jej obejrzenia w najbliższych dniach w Operze Nova: 10, 12 i 13 października.

Nie do wiary, że opera wieńcząca twórczość Paderewskiego pozostaje w naszym kraju tak mało znana!

"Manru" pozostaje do dziś jedyną polską operą, która trafiła na deski Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W powojennej Polsce ta jedyna opera Paderewskiego grywana była rzadko. Obecnie zobaczyć "Manru" można tylko w Bydgoszczy, na scenie Opery Nova. Nie można przegapić tej okazji! Zapraszamy na trzy spektakle 10, 12 i 13 października o godz. 19.

Muzyka pisana pod wpływem dramatów muzycznych Ryszarda Wagnera zawiera szczególnie imponujące partie symfoniczne orkiestry i piękne partie wokalne. Paderewski włączył do partytury także elementy folklorystyczne: tańce góralskie i motywy cygańskie. Temat libretta zaczerpnięty został z powieści J.I.Kraszewskiego "Chata za wsią". Literacki Cygan Tumry nosi w operze imię Manru, które - jak pisał autor libretta, Alfred Nossig, do Ignacego Jana Paderewskiego - "jest najbardziej ponurym, cygańskim i operowym".

Opera Paderewskiego wyreżyserowana na scenie Opery Nova przez Laco Adamika stała się uniwersalnym spektaklem o nietolerancji i ludzkich uprzedzeniach. Zastosowane przez realizatorów rozwiązania scenograficzne pozwoliły na stworzenie sugestywnego i aktualnego spektaklu. Znakomicie zakomponowany ruch sceniczny, malarsko oświetlone sekwencje zbiorowe, świetne partie chóru ,intensywna, pełna melodyjności i barwności muzyka orkiestrowa, to atuty bydgoskiego przedstawienia "Manru".

W głównych partiach solowych:

Janusz Ratajczak i Sylwester Kostecki (Manru), Małgorzata Grela i Agnieszka Piass(Ulana), Małgorzata Ratajczaki Barbara Piass (Jadwiga), Monika Ledzion i (ponownie) Małgorzata Ratajczak jako Aza. W roli demonicznego Uroka: Adam Woźniak i Leszek Skrla.

Urokliwą partię solową na cymbałach wykona zaproszony znakomity ukraiński instrumentalista Ihor LLomaha. Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Maciej Figas.(-) (-)
Materiał Teatru
10 października 2013
Spektakle
Manru