Trzymajmy kciuki za Mikołaja!

Nie wszyscy tam będą, ale wszyscy słyszeli nazwę Carnegie Hall, a wielu widziało film „Boska" o śpiewaczce- amatorce, która publicznością wypełniła po brzegi tę wspaniałą salę. Budowę gmachu zainicjował Andrew Carnegie a oficjalne otwarcie 130 lat temu uświetniła orkiestra pod dyrekcją Piotra Czajkowskiego.

To miejsce jest magnesem dla wszystkich artystów: koncertowanie w jednej z najbardziej prestiżowych sal świata jest odczytywane jako wstęp do wielkiej kariery, gdyż na scenie Carnegie występują najznakomitsi. Spośród Polaków byli to m.in. pianiści: Ignacy Jan Paderewski, później Adam Makowicz, Piotr Anderszewski, Leszek Możdżer, wybitni śpiewacy: Ada Sari, później-Wojciech Drabowicz, Jadwiga Rappé, chór Poznańskie Słowiki oraz wielu młodych instrumentalistów: skrzypaczki, akordeoniści, flecistki, gitarzyści.

Dotąd nie było polskiego wiolonczelisty, ale zmieni się to już niebawem! W grudniu br. wystąpi tam Mikołaj Wojciechowski, utalentowany muzyk z Orkiestry Opery Nova, który za zdobycie Golden Classical Music Awards weźmie udział w koncercie laureatów w Weill Recital Hall/ Carnegie Hall.

Pan Mikołaj w dniu 21 grudnia zaprezentuje tam m.in. Largo z Sonaty na wiolonczelę i fortepian Fryderyka Chopina.

Przedtem (8 listopada o g.18.) Opera Nova zaprasza na koncert „ Z Bydgoszczy do Nowego Jorku"- muzyczną podróż z Europy do Ameryki, podczas którego Mikołaj Wojciechowski wystąpi z towarzyszeniem przyjaciół tworzących zespół kameralistów Opery Nova.

Na niezwykły program złożą się utwory: na wiolonczelę solo skomponowane przez wirtuoza tego instrumentu - Gaspara Cassado, nostalgiczne "Con Air de Tango" Artura Cardelusa z solo skrzypcowym , przenoszące słuchaczy z Madrytu do Los Angeles, "Tańce rumuńskie" Bartoka oraz - przebój muzyki klasycznej - "Cztery pory roku" Vivaldiego w opracowaniu na solową partię...wiolonczeli.

Skoro nie wszyscy będą w grudniu w Carnegie, to zapraszamy w najbliższy poniedziałek do Opery Nova!(-) (-)
Opera Nova w Bydgoszczy
5 listopada 2021