Trzynastka nie była pechowa

Rozdanie nagród to zawsze najprzyjemniejsza chwila każdego festiwalu o konkursowej formule. Werdykty nierzadko wzbudzają kontrowersje, ale to nieuniknione, bo nasze gusty i preferencje są tak różne, jak różni są ludzie. I całe szczęście, bo gdyby wszystkim podobało się to samo, na świecie byłoby nudno i straszno, zachwiałyby się wszelkie proporcje.

Ciekawi jesteśmy recenzji z prezentowanych na festiwalu spektakli i opinii o 13. edycji Katowice – Dzieciom. Na pewno nie była pechowa, a jak zostanie oceniona, czas pokaże.

Tymczasem jeszcze trochę informacji:
W festiwalu wzięło udział 8 zespołów polskich (6 przedstawień w konkursie) oraz 4 teatry zagraniczne – z Grecji, Holandii, Węgier i Włoch (3 w konkursie). Widowiska pozakonkursowe adresowane były do młodzieży i widzów dorosłych; w tym nurcie wystąpili również gospodarze z inscenizacją „Kordiana" Juliusza Słowackiego.

W ciągu 4 festiwalowych dni zagrano 13 spektakli na 5 scenach (Scena Ateneum, Galeria Ateneum, Teatr Śląski, Teatr Gry i Ludzie, Pałac Młodzieży) oraz wernisaż wystawy w ramach X Triennale Grafiki Polskiej. Ponadto w miejskich domach kultury odbyły się działania warsztatowe dla dzieci, poprowadzone przez zespoły z Grecji, Węgier i Włoch.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Katowice oraz Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA.
Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Polskie Radio Katowice, TVP3Katowice, Dziennik Teatralny, e-teatr.pl i teatralny.pl.

Współorganizatorzy: Miasto Katowice, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Pałac Młodzieży im. prof. A. Kamińskiego, Teatr Gry i Ludzie, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Miejskie Domy Kultury (Bogucice - Zawodzie, Koszutka, Ligota).

Jury profesjonalne:
● Marta Guśniowska – autorka sztuk teatralnych, dramaturg Białostockiego Teatru Lalek, wielokrotna laureatka konkursów dramaturgicznych;
● Karol Suszczyński – teatrolog, recenzent, krytyk teatralny, pedagog na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie;
● András Veres – reżyser, szef artystyczny Teatru Lalek w Szombathely, Węgry.

Podczas Festiwalu obradowało też jury dziecięce pod kierunkiem Marty Popławskiej, aktorki Teatru Ateneum.

Projekt plakatu: Alicja Kocurek
Projekt statuetki: Zygmunt Brachmański
Logo festiwalu: Zbigniew Mędrala

 Renata Chudecka
Materiał organizatora
25 października 2018