TVP2 żegna Sławomira Mrożka

We wtorek 17 września telewizyjna Dwójka pożegna na swojej antenie zmarłego w Nicei wybitnego polskiego pisarza, Sławomira Mrożka.

Za pośrednictwem TVP2, która transmitować  będzie przebieg uroczystości pogrzebowej w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie, widzowie Dwójki będą mieli okazję uczestniczyć w ostatniej drodze autora słynnego „Tanga”. Prochy pisarza złożone zostaną w podziemiach krakowskiej świątyni, w Panteonie Narodowym. To kolejne miejsce, po Grobach Królewskich na Wawelu oraz Krypcie Zasłużonych w kościele o. Paulinów na Skałce, w którym chowani są ludzie kultury, sztuki i nauki zasłużeni dla Polski.

Dwójka już od godz. 12.30 relacjonować będzie przebieg żałobnych uroczystości, w tym przejazd konduktu oraz uroczystą mszę żałobną o godz. 13.00, którą odprawi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a także moment złożenia prochów Sławomira Mrożka w krypcie kościoła św. Piotra i Pawła.

Urodzony 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie Mrożek był blisko związany właśnie z Krakowem. To tam ukończył gimnazjum im. Nowodworskiego, a następnie studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. Od 1950 roku pisał do „Dziennika Polskiego", tworzył też dla Krakowskiego Teatru Satyryków, kabaretu „Szpak" i legendarnej „Piwnicy pod Baranami". W 1990 r. twórca „Emigrantów” otrzymał Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Z kolei w grudniu 2004 roku za książkę „Varia. Jak zostałem filmowcem" uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. W marcu 2012 r. odebrał na Wawelu Order Ecce Homo, przyznany mu przez kapitułę orderu za „mistrzostwo słowa".

Sławomir Mrożek wyemigrował z Polski w 1963 r., aby zamieszkać we Włoszech. Później przeniósł się do Francji, ostatecznie osiadł jednak w Meksyku. Do Krakowa wrócił w 1996 r. z żoną Susaną. W czerwcu 2008 r. z uwagi na stan zdrowia dramaturg po raz kolejny postanowił wyjechać z Polski. Osiadł na stałe w Nicei.(-) (-)
Materiał Organizatora
16 września 2013