Tymczasowa siedziba TR Warszawa

Miasto stołeczne Warszawa zapewni teatrowi TR Warszawa siedzibę na czas przejściowy, zanim będzie gotowa docelowa przy placu Defilad - napisano we wspólnym komunikacie po piątkowym spotkaniu dyrektora teatru Grzegorza Jarzyny z przedstawicielem władz Warszawy.

Podczas spotkania ustalono m.in., że TR Warszawa i miasto będą wspólnie pracować nad zabezpieczeniem środków na dalszy rozwój artystyczny teatru. Podpisy pod komunikatem - obok Jarzyny - złożyli: zastępca dyrektora ds. organizacyjnych i finansowych TR Warszawa Wojciech Gorczyca i dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy Marek Kraszewski.

TR Warszawa to od ponad 10 lat jeden z najpopularniejszych teatrów w Polsce. Teatr przyciąga najlepszych reżyserów, takich jak Grzegorz Jarzyna (dyrektor artystyczny od 1998 roku, a od 2006 roku również dyrektor naczelny), Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski, Rene Pollesch. Teatr zapraszany jest na festiwale na całym świecie.

Od grudnia 2012 roku w TR Warszawa trwa zbiórka pieniędzy "Kup sobie Teatr!", której celem jest zebranie funduszy na wykupienie obecnej siedziby TR Warszawa w kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 8, o którą upomnieli się spadkobiercy właścicieli. TR Warszawa potrzebuje co najmniej 5 mln złotych.

W marcu Jarzyna ujawnił, że nie zgodził się na warunki zaproponowanego mu przez m.st. Warszawa nowego kontraktu dyrektorskiego, a jego poprzedni kontrakt wygasł 1 stycznia. Rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk zapewnił wówczas, że miastu zależy na tym, aby dyrektorem TR Warszawa nadal był Grzegorz Jarzyna.Aleksandra Osiak
Dziennik Teatralny Katowice
8 kwietnia 2013
Teatry
TR Warszawa