Umiłowanie śpiewu

Opera Krakowska będzie po raz pierwszy współorganizować Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Tegoroczna, 48. edycja, rozpocznie się 9 sierpnia, jej program wypełnią koncerty przebojów muzyki operowej, operetkowej i musicalowej.

Instytucja współorganizuje imprezę wraz z krynickim Centrum Kultury oraz Gminą Krynica-Zdrój.

- Chcemy, aby festiwal w wyjątkowy sposób się rozwijał, dlatego zdecydowaliśmy się współpracować z Operą Krakowską. Na razie podpisaliśmy list intencyjny o współpracy na najbliższe trzy lata. Wierzę, że Festiwal Kiepury i Opera Krakowska to świetny mariaż i że to początek naszej długiej współpracy - powiedział burmistrz Krynicy-Zdroju Dariusz Reśko.

W tym roku impreza nie będzie miała dyrektora artystycznego. - To nie dyrektor artystyczny ma być gwiazdą festiwalu, tylko artyści, którzy będą prezentowali swoją twórczość - wyjaśnił burmistrz. Rok temu dyrektorką artystyczną wydarzenia była śpiewaczka Alicja Węgorzewska-Whiskerd, a wcześniej, przez prawie 30 lat, znawca muzyki i dziennikarz Bogusław Kaczyński.

Opera Krakowska odpowiada za program wydarzenia, którego myśl przewodnia brzmi "umiłowanie śpiewu". - Ten festiwal ma swoją markę. Postaramy się wpisać w tę markę tym, co robimy najlepiej - podkreślił dyrektor opery Bogusław Nowak. - Staraliśmy się zaprezentować w programie różnorodności, wyjść naprzeciw oczekiwaniom publiczności w Krynicy. Mam nadzieję, że nam się to udało - dodał.

Przez osiem dni, na festiwalowej estradzie wystąpią Krystyna Tyburowska, Bożena Zawiślak-Dolny oraz Jan Wilga. Obok artystów związanych z Operą Krakowską: Katarzyny Oleś-Blacha, Iwony Sochy, Tomasza Kuka, Michała Kutnika, Adama Sobierajskiego i Adama Zdunikowskiego goście w Krynicy zobaczą i usłyszą Małgorzatę Walewską, Wiolettę Chodowicz, Ewę Vesin, Mariusza Godlewskiego i Pavlo Tolstoya. Polskie szlagiery okresu międzywojennego zaprezentuje Jacek Wójcicki.

- Szczególnie chciałbym zwrócić uwagę na występ Małgorzaty Walewskiej, która tym razem z towarzyszeniem harfy wykona największe przeboje operowe - zachęcał dyrektor Opery Krakowskiej. - Słyszałem Małgorzatę Walewską w tym repertuarze aranżowanym na głos i harfę. Koncert ten zrobił na mnie wielkie wrażenie - przyznał.

Artystom będą towarzyszyć różne orkiestry: Zdrojowa pod dyrekcją Mieczysława Smudy, Młoda Filharmonia pod dyrekcją Tomasza Chmiela, orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, Salonowa Orkiestra Camerata pod kierunkiem Wiesława Murzańskiego i orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Zaś 14 sierpnia w koncercie pt. "Musiacalove" wystąpi Teatr Rampa, prezentując największe hity miłosne ze znanych musicali.

Głównym wydarzeniom festiwalu mają towarzyszyć koncerty w kościołach, podczas których wystąpią m.in.: Iwona Socha, Bożena Zawiślak-Dolny, Michał Kutnik. "Chcielibyśmy, aby muzyka rozbrzmiewała we wszystkich dzielnicach Krynicy-Zdroju i nie tylko w kościołach. Planujemy także, by jeden z koncertów odbył się w cerkwi. Ale o szczegółach poinformujemy niebawem" - podkreślił burmistrz miasta.

Ciekawostką staną się "hejnały Kiepurowskie" - codziennie o godz. 12, w muszli koncertowej, zostanie wykonany jeden utwór z repertuaru Jana Kiepury.

Koncerty festiwalowe będą się odbywały przede wszystkim w Domu Festiwalowym, ale także na deptaku w muszli koncertowej i w budynku Patria, czyli willi hotelowej wybudowanej przez Jana Kiepurę. "Niestety, zakończenie modernizacji Pijalni Głównej zaplanowane jest na koniec sierpnia. Mam informację, że obiekt może być gotowy wcześniej, ale nie możemy ryzykować. Dlatego na deptaku krynickim stanie wielki namiot zwany Domem Festiwalowym, lub nawet Pałacem Festiwalowym, i w nim odbędzie się większość koncertów" - wyjaśnił burmistrz.

Jan Kiepura (1902-1966) był tenorem i aktorem, w okresie międzywojennym jednym z najbardziej znanych na świecie polskich artystów. Występował w salach koncertowych na całym świecie i w międzynarodowych produkcjach filmowych. Zagrał w 12 filmach muzycznych, polskich i zagranicznych, m.in. "O czym się nie myśli" (1926), "Neapol, śpiewające miasto" (1930), "Zdobyć cię muszę" (1933). Artysta był związany z Krynicą. Wybudował tam willę "Patria", w której nakręcono pod koniec lat 30. kilka filmów.(-) (-)
(PAP)
2 czerwca 2014