Urodziny Opery

Obchody 50-lecia WOK rozpoczną się 12 września prapremierą spektaklu muzycznego La Voix Humaine do muzyki Francisa Poulenca, w reżyserii Krzysztofa Zanussiego pod kierownictwem muzycznym Kaia Baumanna

W przedstawieniu wezmą udział: Olga Pasiecznik, Balet Dworski CRACOVIA DANZA oraz orkiestra -Warszawska Sinfonietta.  Spektakl składa się z trzech części: La voix humaine, Aubade, La Dame de Monte Carlo. Kolejne przedstawienia odbędą się 14 i 16 września.

Warszawska Opera Kameralna istnieje już 50 lat, a co najważniejsze – nieprzerwanie pod kierownictwem swojego twórcy Stefana Sutkowskiego, co jest ewenementem na skalę światową.  Od zarania swej działalności była teatrem operowym, zamawiającym u kompozytorów polskich opery, które miały w WOK swe prapremiery i liczne wykonania. Na przestrzeni czterdziestu kilku lat powstało 13 utworów, napisanych specjalnie dla WOK i wykonanych w latach 1962–2008.

Festiwal Oper Kameralnych XX i XXI wieku potrwa do 28 marca 2012 roku. W ciągu tych miesięcy Opera zaprezentuje dwanaście dzieł scenicznych, w tym dwa prapremierowe: inauguracyjny La voix humanie Francisa Poulenca oraz Ja, Kain Edwarda Pałłasza (7, 9 i 11 stycznia). Dziesięć przedstawień  to wznowienia tytułów, w większości napisanych na zamówienie dyrektora Stefana Sutkowskiego.

„Mamy nadzieję, że przedstawiony zestaw oper kameralnych będzie, po pierwsze ciekawy, reprezentujący bardzo rozległy okres licznych bardzo znanych kompozytorów, obok mniej znanych, a również ciekawych. Po drugie dominować tu będzie muzyka polska, co jest zgodne z naszymi zainteresowaniami, a jednocześnie odzwierciedla wysoki poziom twórczości kompozytorskiej w tym okresie”  - powiedział  Sutkowski.Edward Kabiesz
Gość Niedzielny
12 września 2011