W grudniu Dzień Otwarty Opery

Spotkanie z Mariuszem Kwietniem, oglądanie próby generalnej "Halki", zwiedzanie zaplecza teatru - to tylko niektóre atrakcje Dnia Otwartego Opery Krakowskiej, który zaplanowany został na 10 grudnia

Opera Krakowska zawsze w grudniu, w kolejne rocznice oddania nowego budynku, zaprasza widzów na Dzień Otwarty. W tym roku dyrekcja zaplanowała wiele imprez. Należy do nich udział w próbie generalnej przedstawienia "Halki" Moniuszki, które będzie miało premierę 16 grudnia. W spektaklu Waldemara Zawodzińskiego udział weźmie Mariusz Kwiecień, krakowski baryton, gwiazda Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Z artystą, jak i pozostałymi realizatorami przedstawienia, m.in. z dyrygentem Łukaszem Borowiczem, zostaną zorganizowane spotkania.

Atrakcją stanie się też możliwość oglądania próby Studia Baletowego oraz rozmowy z tancerzami, a także udział w otwartej lekcji śpiewu, w której "uczniami" będą wybrani wcześniej przez operową komisję melomani. Będzie można także obejrzeć próbę chóru Opery Krakowskiej oraz wystawę kostiumów Magdaleny Tesławskiej ze spektakli: "Halka", "Diabły z Loudun", "Spojrzenia".

Tradycyjnie odbędzie się wielkie zwiedzanie teatru. Wzorem lat ubiegłych, spacer po gmachu Opery będzie rozpoczynał pokaz - do muzyki z najsłynniejszych oper - technologii sceny, w ramach którego będzie można zobaczyć, jak działają m.in. sceniczne zapadnie, wózki i sztankiety. Potem trasa zwiedzania z przewodnikiem będzie wiodła poprzez m.in. garderoby, sale prób, pracownie i magazyny.

Organizatorzy Dnia Otwartego Opery Krakowskiej zapewniają, że zwiedzających - zwłaszcza najmłodszych - czekają liczne niespodzianki, w tym konkursy z nagrodami oraz przygotowane przez operową restaurację słodkie menu.

Na imprezy wstęp wolny; wejściówki w kasie Opery od 28 bm. od godz. 10.

Szczegółowe informacje: www.opera.krakow.pl(AMS)
Dziennik Polski
28 listopada 2011