W niedzielę premiera w Ateneum

Spektakl "Nastasja Filipowna", na motywach "Idioty" Fiodora Dostojewskiego i według pomysłu Andrzeja Wajdy, reżyseruje w warszawskim Teatrze Ateneum jego dyrektor Andrzej Domalik. Premiera przedstawienia odbędzie się w niedzielę.

W poniedziałek fragmenty przedstawienia pokazano dziennikarzom.

"Idiota", podobnie jak kilka innych powieści słynnego pisarza, był już adaptowany na polskie sceny. Spektakl pod tytułem "Nastasja Filipowna" w 1977 roku dla krakowskiego Starego Teatru wyreżyserował Andrzej Wajda. W głównych rolach wystąpiło wtedy dwóch aktorów: Jan Nowicki jako Rogożyn i Jerzy Radziwiłowicz jako książę Myszkin. Głośny spektakl Wajdy został zaliczony do najwybitniejszych osiągnięć współczesnego teatru.

Andrzej Domalik skorzystał z pomysłu Wajdy, ale jego adaptacja jest niezależnym i autorskim dziełem. - Poza tytułem spektaklu, z którego korzystam za zgodą pana Andrzeja Wajdy, identyczny dla obu adaptacji jest punkt wyjścia: dwóch mężczyzn i - w tle - trup kobiety, która została zamordowana przez jednego z nich - powiedział PAP reżyser spektaklu w Ateneum, Andrzej Domalik.

Jak jednak zauważył, podczas prac nad warszawskim spektaklem, nie korzystał z adaptacji Starego Teatru w Krakowie. - Napisałem swoją. A więc początek jest wspólny, ale dalej historia rozwija się już inaczej niż miało to miejsce w spektaklu w Krakowie - zwrócił uwagę.

- Tym bardziej, że w Starym Teatrze w Krakowie w przedstawienie mocno wpisana była improwizacja; krakowskie spektakle "Nastasja Filipowna" były więc różne od siebie. W naszym przedstawieniu

improwizacja nie jest tak istotna - powiedział PAP reżyser.

Jak zapowiada, będzie to rzecz o wielkiej miłości i równie wielkiej zdradzie, o okrucieństwie zazdrości i wszystkich innych problemach duszy, z jakich słynie twórczość Dostojewskiego.

Na deskach Ateneum, w roli księcia Myszkina wystąpi Grzegorz Damięcki, w roli Rogożyna - Marcin Dorociński. Autorem scenografii jest Marcin Stajewski, kostiumy zaprojektowała - Jagna Janicka.(-) (-)
(PAP)
10 grudnia 2013
Spektakle
Nastazja Filipowna