W nowej adaptacji

Marysia i dobroduszne Krasnoludki, opisane w XIX wieku przez Marię Konopnicką, wszechstronną pisarkę, która należy do grona najwybitniejszych twórców literatury dziecięcej, powracają na deski teatru Nowego w Zabrzu w atrakcyjnej, muzycznej adaptacji i reżyserii Henryka Adamka – znanego m.in. z realizacji spektaklu dla dzieci „Scrooge. Opowieść Wigilijna".

Klasyczna bajka, czytana przez wiele pokoleń, tym razem przedstawiona przez aktorów zabrzańskiej sceny to porcja znakomitej zabawy, ale też i wzruszeń. To opowieść o przyjaźni i miłosierdziu, w którym tkwi niesamowita siła, i o tym, że warto walczyć z przeciwnościami czasem okrutnego losu.

Maluchy poznają perypetie mądrego króla Krasnoludków – Błystka, zadziornego Podziomka i wielce uczonego Koszałka-Opałka. Doświadczają też spotkania z wyniosłą i dumną Królową Tatrą, która nie jest aż tak straszna, jakby mogło się wydawać. Przede wszystkim jednak młoda publiczność angażuje się w trudny los tytułowej sierotki Marysi.

Baśń porusza najlepsze uczucia, budzi życzliwość zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pokazuje, że nie można być obojętnym na los innych, i że należy czerpać radość z bezinteresownej pomocy potrzebującym. Uczy szacunku dla pracy, umiłowania piękna, ale przede wszystkim współczucia i miłosierdzia. Jasno określa wartości, dzięki którym stajemy się lepszymi ludźmi.

Niewątpliwie dużym atutem przedstawienia jest urok ówczesnego języka a także muzyka Edwarda Antoniego Czernego (ur. 1917 r.) – polskiego kompozytora, dyrygenta, aranżera związanego z Hindenburgiem (dzisiejsze Zabrze).

Czy Koszałek-Opałek odnajdzie długo wyczekiwaną wiosnę? Czy Krasnoludki pomogą sierotce Marysi odnaleźć zagubione gąski i przechytrzyć podstępnego Lisa Sadełko?

O tym musicie przekonać się sami!(-)
Materiał Teatru
23 maja 2017
Portrety
Henryk Adamek