W ramach Międzynarodowego Dnia Tańca

Premiera baletowa w Operze Śląskiej w Bytomiu w ramach Międzynarodowego Dnia Tańca. Inscenizacja i choreografia: Henryk Konwiński, kierownictwo muzyczne: Arif Dadashev.

 

Spektakl, inspirowany legendarną powieścią Miguela Cervantesa, po 16 latach powraca na deski Opery Śląskiej. Błędny rycerz i jego wierny giermek Sancho Pansa, wędrują przez Hiszpanię. W jednej z wiosek spotykają parę zakochanych. Ubogi cyrulik Basilio kocha piękną Kitri.

Dziewczyna ma już jednak innego, bogatego pretendenta do swojej ręki i... surowego ojca, dla którego liczy się to, aby córka wyszła za mąż za zamożnego kandydata. Basilio ma jednak nadzieję, że uda mu się zdobyć fortunę i w ten sposób zaskarbić łaski ojca ukochanej. Don Kichot, którego misją jest ratowanie świata, chce im oczywiście pomóc. Zwłaszcza, że widzi w Kitri swoją ukochaną, wymarzoną Dulcyneę.

Balet ma w sobie wiele humoru, a przygody bohaterów stają się impulsem do prezentowania popisowych wariacji solowych, duetów i tańców zespołowych. Dotyczy to zarówno prezentacji w tańcach charakterystycznych typu cygański oraz tańce hiszpańskie typu fantango, seguidilla czy bolero , jak również tańca klasycznego o najwyższym poziomie techniki.

- Nie zmieniamy tekstu libretta ani miejsca akcji, ale obraz, który proponujemy jest inny, różni się od poprzednich. Porównując do premiery sprzed 16 lat należy podkreślić, że zupełnie nowa będzie np. scenografia – zdradza choreograf Henryk Konwiński.Magdalena Nowacka-Goik
Materiał Opery
13 kwietnia 2019
Spektakle
Don Kichot