W rocznicę Stulecia Niepodległości

Muzyka polska zdominowała w ostatnim okresie repertuar Polskiego Baletu Narodowego. W okresie od listopada ubiegłego roku na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pojawiły się balety z muzyką Eugeniusza Morawskiego (Świtezianka), Aleksandra Tansmana (Na pięciolinii), Karola Szymanowskiego (II Koncert skrzypcowy), Mieczysława Karłowicza (Powracające fale), Henryka Mikołaja Góreckiego (Moving Rooms oraz I przejdą deszcze...), Stanisława Syrewicza (Pupa), ale przede wszystkim Fryderyka Chopina.

Jego utwory usłyszeliśmy w Chopinianach Michaiła Fokina i w Damie kameliowej Johna Neumeiera. Teraz zaś dyrektor zespołu Krzysztof Pastor proponuje nowe choreograficzne interpretacje obu koncertów fortepianowych w wieczorze baletowym Nasz Chopin.

Do współudziału w tym projekcie został zaproszony ceniony angielski choreograf Liam Scarlett, związany na stałe ze słynnym Royal Ballet w Londynie, gdzie stworzył już kilkanaście autorskich baletów. Pracował także dla znanych zespołów baletowych w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Norwegii i Nowej Zelandii, zyskując opinię jednego z najbardziej kreatywnych twórców współczesnego baletu. Scarlett przyjął zaproszenie z Warszawy z tym większym zainteresowaniem, że muzyka Chopina inspirowała go od dawna, choć nie miał jeszcze okazji sięgnąć do niej w swojej twórczości choreograficznej. Dlatego z radością przyjął propozycję stworzenia dla Polskiego Baletu Narodowego nowej wizji choreograficznej Koncertu e-moll.

Drugim baletem wieczoru jest Koncert f-moll w choreografii samego Krzysztofa Pastora, którego muzyka polska często kieruje w stronę poetyckich odniesień do narodowej historii. Tak było w przypadku jego baletu I przejdę deszcze... z muzyką Mikołaja Henryka Góreckiego i tak będzie również w jego nowej kompozycji choreograficznej do muzyki Chopina. Podobnie jak wcześniej, tak i tym razem Pastor pracował nad koncepcją swojego nowego baletu z dramaturgiem, historykiem Danielem Przastkiem. Owoc ich przemyśleń zobaczymy teraz w nowym balecie Koncert f-moll Krzysztofa Pastora.

Wykonanie muzyczne obu koncertów pozostaje w rękach naszego wybitnego wirtuoza Krzysztofa Jabłońskiego, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Narodowej pod dyrekcją Grzegorza Nowaka. Scenografką obu baletów jest Tatyana van Walsum, a projektantem świateł do całego wieczoru – Yaron Abulafia. W głównych partiach choreografii Liama Scarletta zatańczą: Yuka Ebihara, Chinara Alizade, Patryk Walczak i Dawid Trzensimiech, a w balecie Krzysztofa Pastora: Yuka Ebihara, Dagmara Dryl, Vladimir Yaroshenko, Kristóf Szabó, Maksim Woitiul, Paweł Koncewoj i Carlos Martín Pérez.

Prapremiera Naszego Chopina odbędzie się na dużej scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej 17 listopada, a następne przedstawienia: 18, 20 i 21 listopada oraz 27, 28 i 30 kwietnia 2019.(-) (-)
Materiał Teatru
10 listopada 2018