W sobotę sztuka wg Jelinek na deskach Teatru Wybrzeże

Sztukę "Amatorki" według powieści austriackiej pisarki Elfriedy Jelinek, laureatki literackiej Nagrody Nobla z 2004 r., wystawi w sobotę Teatr Wybrzeże w Gdańsku.

Reżyserką przedstawienia jest 28-letnia Ewelina Marciniak, uchodząca za jednego z najbardziej utalentowanych reżyserów młodego pokolenia w polskim teatrze.
Powieść "Amatorki" (1975) przedstawia dwie historie miłosne: 15-letniej Pauli dziewczyny ze wsi, zakochanej w Erichu, dla którego porzuca marzenie o pracy zawodowej oraz mieszkającej w mieście Brigitte, szwaczki w fabryce biustonoszy, która nie kochając swojego chłopaka Heinza liczy, że ciąża z nim da jej awans społeczny.

Rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże w Gdańsku Grzegorz Kwiatkowski poinformował, że Jelinek ujawnia w swoim utworze świat, który choć "opowiadany językiem pełnym emocji, opiera się przede wszystkim na kalkulacji i rywalizacji".

- "Amatorki" to dla mnie rodzaj pejzażu. Jelinek pokazuje nam piękne kobiety, które myślą w swojej prostocie, że taki właśnie jest świat: miejsce, gdzie wschodzi i zachodzi słońce, i gdzie złe traktowanie nie może się zdarzyć - oceniła reżyserka spektaklu Ewelina Marciniak.

Autorem adaptacji "Amatorek" na potrzeby teatru jest 30-letni dramaturg Michał Buszewicz, który razem z Marciniak zrealizował już kilka przedstawień.
Ewelina Marciniak jest studentką V roku reżyserii krakowskiej PWST oraz absolwentką dramatologii i europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wyreżyserowała m.in. "Zbrodnię" Michała Buszewicza, za którą otrzymała nagrodę XVII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz "Nowe Wyzwolenie" Stanisława Ignacego Witkiewicza (w adaptacji Buszewicza) za które zdobyła główną nagrodę II Koszalińskich Konfrontacji Młodych m-teatr. Marciniak jest również laureatką Talentu Trójki w kategorii Teatr.

Twórcą scenografii w przedstawieniu "Amatorki" jest 27-letnia Marta Stoces MizBeware, multidyscyplinarna artystka wizualna. Współpracowała już z Eweliną Marciniak i Michałem Buszewiczem m.in. jako autorka oprawy wizualnej spektaklu "Zbrodnia", wystawionego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Do najważniejszych utworów 66-letniej Elfriede Jelinek zalicza się "Amatorki" (1975), "Żądzę" (2000) oraz "Pianistkę" (1983). Ta ostatnia powieść przysporzyła pisarce rozgłosu, ale także oskarżeń o uprawianie literackiej pornografii. Na jej podstawie napisano scenariusz do filmu w reżyserii Michaela Haneke. W 2004 roku Jelinek została uhonorowana literacką Nagrodą Nobla.
Sztukę "Amatorki", według powieści Jelinek, wystawił po raz pierwszy w kraju Teatr Polski w Poznaniu w styczniu 2007 r.(-)
(PAP)
24 listopada 2012
Spektakle
Amatorki