Warszawska Orkiestra Rozrywkowa w TR Warszawa

Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. I. Krenza, czyli zmieniająca się konfiguracja muzyków związanych z wytwórnią Lado ABC, wystąpi ponownie w TR Warszawa. Tym razem artyści zagrają utwory Jerzego Woźniaka, „kotlisty” Filharmonii Narodowej. Jego utwory zostaną urozmaicone twórczością amerykańskiego kompozytora i aranżera, Lesa Baxtera. Koncert odbędzie się 5 marca o godzinie 20.00, na scenie głównej przy ul. Marszałkowskiej 8. Bilety w cenie 30 zł (normalne) i 20 zł (ulgowe) do nabycia w kasie TR Warszawa.

Na muzykę Jerzego Woźniaka trafiliśmy przypadkiem w antykwariacie - poprzez siedmiocalowy, czerwony singiel winylowy zatytułowany „Xylotwist". Dowiedzieliśmy się, że pan Woźniak był legendarnym kotlistą Filharmonii Narodowej. Jak się okazało przy okazji, nagrywał również muzykę tzw. rozrywkową, głównie jako kompozytor. Udało nam się dotrzeć do sześciu autorskich kompozycji i jednego coveru w stylu twist – „Lot trzmiela", wykonywanego następnie przez różne orkiestry. Postanowiliśmy przybliżyć słuchaczom ten niezbadany obszar na mapie polskiej rozrywki, a poprzez nieodparte wrażenie spowinowacenia z innym gigantem muzyki pomyśleliśmy, aby zaprezentować również i jego sylwetkę. Les Baxter - bo o nim mowa - był amerykańskim kompozytorem i aranżerem. Śmiemy twierdzić, że był takim amerykańskim Jerzym Woźniakiem – mówi Macio Moretti, perkusista WOR, współzałożyciel Lado ABC.

WOR zagrał dotychczas zaledwie kilkukrotnie, za każdym razem będąc projektem nowym, unikatowym z płynnie zmieniającym się składem ludzi połączonych muzycznymi poszukiwaniami. Teraz, na zaproszenie i we współpracy z TR Warszawa, muzycy prezentują cykl unikalnych koncertów w przestrzeni teatru. W pierwszym, otwierającym koncercie w styczniu br. orkiestra wykonała utwory z wydanej jedynie w formie śpiewnika płyty Becka – „Song Reader". Artyści utworzyli Warszawską Orkiestrę Rozrywkową w 2010 r. Formacja zadebiutowała na Malta Festival Poznań w 2011 r. W skład formacji wchodzą muzycy skupieni wokół wytwórni Lado ABC. 5 marca WOR wystąpi w składzie: Miłosz Pękala (Kwadrofonik), Hubert Zemler, Jerzy Rogiewicz (Levity), Bartosz Weber (Baaba), Bartłomiej Tyciński (Mitch & Mitch), Piotr Zabrodzki (LXMP), Tomasz Duda (Mitch & Mitch), Tomasz Woźniak, Olo Walicki (Łoskot), Macio Moretti (Shofar).

Lado ABC powstała w 2004 r., aby wydawać tzw. „muzykę niezależną". Powołali ją sami artyści z perkusistą Maciem Morettim na czele. Obecnie katalog płyt liczy ponad 60 pozycji, również w formie winylowej. Dla warszawskiej wytwórni wydał aż sześć albumów jeden z najciekawszych dziś młodych twórców muzyki improwizowanej, pianista Marcin Masecki, laureat tegorocznego „Paszportu Polityki".

Video relacja z pierwszego koncertu WOR w TR Warszawa 6 stycznia 2014 r.:
https://www.youtube.com/watch?v=j4jY6b9lTLA

5 marca ŚRODA / 20.00
scena TR Warszawa
Bilety: 30 zł (normalne), 20 zł (ulgowe) do nabycia w kasie TR Warszawa.(-)
Materiał Teatru
5 marca 2014
Teatry
TR Warszawa