Warsztaty Creations w Teatrze Wielkim

Tancerze zaprojektowali kostiumy, scenografię, zajęli się produkcją spektakli - pierwszy warsztat choreograficzny w Teatrze Wielkim pokazuje artystów w nowych rolach, im samym wskazuje nowe drogi kariery.

Kiedy wchodzę na próbę "Creations" w Teatrze Wielkim, materiały prasowe wręcza mi pierwsza solistka baletu Marta Fiedler. Do sali zaprasza Izabela Milewska, także solistka. Tym razem występują w roli organizatorek wydarzenia. Projekt "Creations" to pomysł Krzysztofa Pastora, nowego dyrektora Polskiego Baletu Narodowego. Przywiózł go z Het Nationale Ballet - sceny, na której przez wiele lat występował, a teraz jest tam choreografem rezydentem. "Creations" to tzw. warsztat choreograficzny, który w całości przygotowują wyłącznie tancerze. Poza występowaniem opracowują kostiumy, scenografię, zajmują się stroną produkcyjną i układają choreografie. Krzysztof Pastor twierdzi, że takie cykliczne warsztaty to najlepszy sposób na wyławianie nowych talentów choreograficznych, ale także sposób, by pomóc tancerzom odnaleźć się zawodowo po zakończeniu pracy na scenie.

- W wieku 40 lat ludzie stają przed największymi wyzwaniami zawodowymi, a tancerze kończą wtedy karierę. Chcemy, żeby wcześniej, już w trakcie pracy w teatrze, mogli spróbować swoich sił w innych dziedzinach. Dzięki temu łatwiej będzie im znaleźć nowy pomysł na życie - mówi Grzegorz Chełmecki, zastępca dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego.
Ten pomysł spotkał się z dużym entuzjazmem wśród artystów. - Taniec to taka sztuka, której nie da się tworzyć do szuflady. Żeby próbować zostać choreografem, trzeba wystawiać na scenie - mówi Karol Urbański, tancerz baletu, który tym razem pracował jako choreograf.

- Kiedyś chciałam zostać projektantką mody, teraz myślę o kostiumach do spektakli baletowych. Jako tancerka wiem, że artysta przede wszystkim musi mieć swobodę ruchów, doświadczenie pracy na scenie pomaga w wymyślaniu strojów, w których tancerze dobrze się czują - mówi Marta Fiedler, która opracowała część kostiumów do przedstawień pokazywanych podczas wieczoru "Creations".

Spektakli jest sześć. Przygotowało je pięciu tancerzy Baletu Narodowego. Większość z nich dotyka tematu miłości. Natalia Maria Wojciechowska w "Aniołach" opowie o niewinnym uczuciu, a Robert Bondara, który ułożył dwa przedstawienia - "Butterflies in the stomach" i "When you end and I begun" - m.in. o rozstaniach, które wywierają piętno na długi czas. W spektaklach zobaczymy taniec klasyczny ("W prześwicie" Karola Urbańskiego), ale także elementy tańca współczesnego ("Donna" Jacka Tyskiego) czy tanga ("Abrazo" Eduarda Bablidze). 

Najbliższe wieczory "Creations" 25 i 27 czerwca, godz. 19, Sala Młynarskiego w Teatrze Wielkim.Izabela Szymańska
Gazeta Wyborcza Stołeczna
25 czerwca 2009