Ważne wydarzenie kulturalne regionu

Komedia "Małżeński Rajd Dakar" rozpocznie w sobotni wieczór w Przemyślu kolejną edycję Przemyskiej Wiosny Teatralnej. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych regionu.

Ze względu na to, że 17 pierwszych edycji imprezy (od 1973 roku) odbyło się wiosną, a w następnych latach (od 1990 do 2013 roku) spotkania z teatrem przeniesiono na jesień, w tym roku organizatorzy zrezygnowali z numerowania kolejnych edycji imprezy.

W spektaklu inauguracyjnym tegoroczną Wiosnę publiczność będzie mogła oklaskiwać Katarzynę Pakosińską i Mirosława Zbrojewicza. Przedstawienie wyreżyserował Piotr Dąbrowski. Jak zachęcają organizatorzy Wiosny jest to żartobliwa opowieść o emocjach, które towarzyszą każdej parze w codziennym życiu: zazdrości, miłości, rozdrażnieniu, zaufaniu, zniechęceniu.

W programie tegorocznej imprezy, która potrwa do 8 czerwca, przewidziano sześć spotkań z publicznością. Większość z nich, z wyjątkiem spektaklu finałowego, odbywać się będzie w sali widowiskowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu, które jest organizatorem imprezy. Przedstawienia prezentowane będą w weekendy.

Przemyska publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl baletowy Lubelskiego Teatru Tańca "Historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy", jeden z największych broadwayowskich hitów "Gwiazda i ja" autorstwa Elizabeth Fuller, w wykonaniu artystów Teatru Capitol z Warszawy, operę Wolfganga A. Mozarta Bastien i Bastienne", na którą zaprasza Scena Młodych Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu.

Nie zabraknie też spektaklu dla dzieci. Będzie to baśń według Hansa Christiana Andersena "Księżniczka na ziarnku grochu", którą przedstawi Teatr Nowy z Rzeszowa.

Na zakończenie Wiosny przewidziano operetkę Johanna Straussa "Baron cygański", w której na scenie zamku w Krasiczynie wystąpi łącznie 100 wykonawców z Teatru Muzycznego z Lublina: soliści, chór, balet, orkiestra.

Przemyska Wiosna Teatralna jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych regionu. Jej początki sięgają 1973 roku, gdy Przemyski Dom Kultury (obecnie Centrum Kulturalne) dodał do programu "Dni Przemyśla" Wiosnę Teatralną. Pod tą nazwą impreza odbywała się do 1989 roku.

Jak przypomniała PAP kierowniczka artystyczna imprezy Krystyna Juźwińska, później ze względu na nagromadzenie innych imprez kulturalnych w mieście, przeniesiono spotkania z teatrem na jesień i zmieniono w związku z tym nazwę na Przemyska Jesień Teatralna.

W tym roku, po raz pierwszy od 1990 roku, wracają wiosenne edycje przemyskich spotkań z teatrem.(-) (-)
Materiał Teatru
5 kwietnia 2014